• YARIM ALTIN
  1.760,00
  % 0,83
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6108
  % 1,36
 • € EURO
  11,1575
  % 1,14
 • £ POUND
  13,2172
  % 1,09
 • ¥ YUAN
  1,5021
  % 1,16
 • РУБ RUBLE
  0,1364
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  586954,202
  % 4,64
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Hayat, yeni bir kategoriye adım attı

Hayat, yeni bir kategoriye adım attı

Dünyanın en büyük beşinci markalı bebek bezi ve Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük temizlik kağıdı üreticisi Hayat; Türkiye’de 1 milyar dolar, dünyada 150 milyar dolar büyüklüğe ulaşan Pet Ürünleri sektörüne adım attı. Hayat Evde Bakım Kategori Pazarlama Direktörü Gülin Görünmez, her yıl en az yüzde 15 büyüyen pazara Tuvalet Eğitim Pedi, Tüy ve Pati Temizleme Mendili, Sıvı Yüzey Temizleyici, Sprey Yüzey Temizleyici ve Çamaşır Suyu ile girdiklerini açıkladı. Hayat da bu ürünleri ihraç etmeye hazırlanıyor.

FMCG sektörünün önemli oyuncularından Hayat; Evony, Molfix, Molped, Bingo, Papia gibi markalarla sahip olduğu bebek bakımı, kadın kişisel bakımı, evde bakım, temizlik kağıdı ve kişisel sağlık kategorilerindeki deneyimini şimdi de evcil hayvan dostlarına taşıyor. “Sholk” markasıyla kategoriye giren Hayat, Tuvalet Eğitim Pedi, Tüy ve Pati Temizleme Mendili, Sıvı Yüzey Temizleyici, Sprey Yüzey Temizleyici ve Çamaşır Suyundan oluşan bir ürün portföyü hazırladı.

Dünyada 150 milyar dolara, Türkiye’de 1 milyar dolara ulaşan pazar

Hayat Evde Bakım Kategori Pazarlama Direktörü Gülin Görünmez, evcil hayvan sahibi olma isteğinin artması ve hayvan haklarına yönelik artan duyarlılığın, bakım ve hijyenin yanı sıra mama veya kedi kumu gibi ihtiyaçları karşılayan ürünlere olan ilgiyi artırdığına dikkat çekti. Hayvanların. Genişleyen talebe yerli üretici olarak global bir bakış açısıyla cevap vermek istediklerini belirten Gülin Görünmez, “Ülkemizde gelişen evcil hayvan kültürü, her yıl ortalama %15 büyüyen ve her yıl ortalama %15 büyüyen canlı bir pazar oluşturmuştur. hacmi 1 milyar dolar. Günümüzde gıdadan tekstil ürünlerine, aksesuardan bakım ürünlerine kadar çeşitlenmiş ve zenginleşmiş bir pazar var. ABD, Çin ve AB ülkelerinin başını çektiği dünyada 150 milyar dolarlık dev bir pazar olduğunu düşünürsek, Türkiye’nin iç ve dış dinamikleri ile güçlü bir potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz.

“Ürünlerimizi ihraç edeceğiz”

Gülin Görünmez sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki 5 yıl içinde ürün bazında değişiklikler olsa da temizlik odaklı ürünlerde yüzde 40’lık bir büyüme öngörüyoruz. Hayat olarak hijyen ve temizlik konusunda 34 yıllık tecrübemiz ve ülkenin en büyük yerli üreticisi olarak bu kategoriye girmeye karar verdik. Pet Bakım Ürünlerinde kısa zamanda Türkiye’de hayvanseverlerin ilk tercih ettiği marka olmayı hedefliyoruz. 2022 yılına kadar 100’den fazla ülkeyi kapsayan ihracat kabiliyetimizle Sholk markamızı dünyanın farklı köşelerine ulaştıracağız.”

“Evcil hayvanların olduğu bir ortamda temizlik özel ürünlerle yapılmalıdır”

Hayat Evde Bakım Kategori Pazarlama Direktörü Gülin Görünmez, evcil hayvan bulunan evlerde ev temizliği ihtiyacının mevcut temizlik malzemeleri ile karşılandığını belirterek, “Günlük temizliğimizde kullandığımız ürünler farklı hassasiyetleri nedeniyle hayvan dostlarımız için sağlıklı olmayabilir. Bu yönde farkındalık yaratılması gerekiyor. Gerçekleştirdiğimiz detaylı Ar-Ge çalışmalarında hayvanseverlerin hijyen konusundaki hassasiyetini, veteriner hekimlerin uzman görüşlerini ve evcil hayvanların sağlık ve konforunu dikkate aldık. şok; Kokusunu rahatsız etmeyen, hipoalerjenik, tahriş etmeyen formülleri ile dil, pati, burun ve solunum dostu olarak geliştirilmiştir. Ayrıca evcil hayvanların cilt hassasiyetlerine karşı dermatolojik olarak test edilmiştir.

Türkiye en çok kedileri sever.

Büyüme potansiyeline sahip olan Türkiye pet pazarının gelişimi, ağırlıklı olarak evcil kedi ve köpek ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Türkiye’de 24 milyon hanenin en az 4 milyonunun kedi veya köpek olduğunu ortaya koyan çeşitli araştırmalara göre, toplam hanelerin yüzde 10’unda köpek, yüzde 13’ünde kedi var. Toplumun değişen dinamikleri doğrultusunda Türkiye’de hem evcil hayvan sayısının hem de bunlara yönelik pazarın gelişmesi beklenmektedir.

Hibya Haber Ajansı