Halep’in kuzeyinde askeri gerilim tırmanırken Ankara’dan Washington’a samimiyetsizlik suçlaması

4
0

Kredibanka.net – Halep’in kuzeyinde askeri gerilim tırmanırken Ankara’dan Washington’a samimiyetsizlik suçlaması

Türkiye destekli muhalif gruplar bir Rus keşif uçağını düşürdü. Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısında yeni bir askeri nokta inşa etti

Ankara, Washington’ın Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG)  omurgasını olan ve çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) düzenlediği ve iki özel harekat polisinin şehit olduğu saldırı ile sınır ötesi saldırıları kınadığı açıklamaları ‘samimiyetsiz’ ve ‘göstermelik’ olarak değerlendirdi.  Açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki bölgeleri YPG’den temizlemek için ne gerekiyorsa yapılacağı vurgulandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada, hem ABD’ye hem de Rusya’ya, YPG’nin Suriye’nin Türkiye sınırlarına bitişik bölgelerden çekilmelerini sağlama taahhütlerine uymadıkları ve Halep’in kuzeyindeki Türk güçlerine yönelik son saldırılardan kısmen sorumlu oldukları gerekçesiyle eleştirilerde bulunuldu. YPG’nin Suriye’nin kuzeyinden temizlenmesi için gerekenleri yapacaklarının altını çizen Çavuşoğlu, YPG’nin Halep’in kuzeyindeki Mare’de son birkaç gün içinde Türk güçlerine düzenlediği bir askerin ve iki özel harekat polisinin şehit olduğu saldırılardan da dolayı Rusya ve ABD’ye tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, dün Ankara’da Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya ve ABD’nin YPG’nin Suriye’nin Türkiye’ye bitişik sınır bölgelerinden çekilmesini sağlama taahhütlerine uymadıklarını da sözlerine ekledi. ABD’nin Türkiye’ye yönelik saldırıları kınamasını ‘samimiyetsiz’ olarak nitelendiren Çavuşoğlu, YPG’nin saldırıları düzenlediği silahların Washington tarafından temin edildiğine dikkati çekti. Çavuşoğlu, açıklamasında, “Bizim de yapmamız gereken kendi göbeğimizi kendimiz kesmek” dedi.

Suriye’de Türk askerlerine yönelik saldırıların arttığına işaret eden Çavuşoğlu, “ABD ve Rusya ile bir mutabakata varmıştık. Her ülkede bu bölgedeki teröristleri 30 KM güneye çıkaracaktı. Münbiç’teki teröristleri de buradan temizleyecekti. Bu sözler maalesef tutulmadı” ifadelerini kullandı. Suriye’nin kuzeyinden teröristleri temizlemek için ne gerekiyorsa yapacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “ABD ‘Kınıyoruz bu saldırıları’ diyor. Bu silahları kim veriyor. Bu silahları sen veriyorsun, sen destekliyorsun! Bu samimiyetsiz bir açıklamadır. Aslında PKK/YPG’ye yönelik yapacağımız her hamle Suriye’nin toprak bütünlüğü için de önemli” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz Pazartesi günü Halep’in kuzeyinde iki özel harekat polisinin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyinde SDG’ye karşı bir operasyon başlatabileceğine işaret etti. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki ‘terör yataklarına’ karşı sabrının tükendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buralardan kaynaklanan tehditleri ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de siyasi bir çözüm bulmak ve çatışmayı sona erdirmek için Ankara ile istişarelerin devam ettiğini açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada, “NATO müttefikimiz Türkiye’ye sınır ötesinden yapılan saldırıları kınıyoruz. Suriye’de öldürülen iki Türk polisinin ailelerine başsağlığı diliyoruz” ifadeleri yer aldı.  Price, ülkede istikrar ve siyasi çözüm çabalarını artırmak için tüm tarafların Suriye’de belirlenen alanlarda ateşkese uyması gerektiğini vurguladı.

Diğer taraftan Türk güçleri, Halep’in kuzey ve kuzeybatı kırsalındaki YPG mevzilerine yönelik bombardımanlarını artırdı. Halep’e bağlı Meng Askeri Havaalanı çevresi, Tel Rıfat ve Afrin kırsalını topçu ateşi ile bombalayan Türk güçleri, son birkaç gün içinde üç YPG unsurunu etkisiz hale getirdi. Türk yapımı silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) Halep’in kuzey kırsalındaki Afrin’e bağlı Şeyh İsa köyü bombalandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bir Rus keşif uçağının Mare’ ve Able cepheleri arasında, Türk güçlerinin ve Türkiye destekli muhalif grupların nüfuz bölgeleri içinde düştüğünü bildirdi. Uçağın düşürülmesinin sorumluluğunu, Türkiye Destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) grupları üstlendi.

İdlib’de ise Türk güçleri, Cebel ez-Zaviye’nin doğusunda, Maarat en-Numan kentinin karşısında yer alan ve M4 Halep-Lazkiye uluslararası karayoluna bakan Beyneyn köyünde yeni bir askeri noktanın kurulumunu inşasını tamamladı. Böylece Türk güçleri bir hafta içinde üçüncü askeri noktayı inşa etmiş oldular.

Yaklaşık bir hafta önce Türk güçlerinin bu noktada keşif yaptıklarını bildiren SOHR, ardından Serakib’de olduğu gibi ana yolların tamamen kapatılması politikası çerçevesinde yeni askeri noktanın Maarat en-Numan ve Eriha arasındaki karayoluna inşa edildiğini kaydetti. Türk güçleri, Suriye rejimi güçleri ile İdlib’deki muhalif gruplar arasındaki temas hattını tamamen kapatmak amacıyla Cebel ez-Zaviye’de bir başka askeri noktanın inşa edilmesinden birkaç gün sonra geçtiğimiz Pazar günü Serakib şehri ve M4 uluslararası karayolu yakınlarındaki Afes beldesinde yeni bir askeri nokta daha inşa etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz