• YARIM ALTIN
  1.763,00
  % 1,00
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6084
  % 1,33
 • € EURO
  11,1360
  % 0,94
 • £ POUND
  13,1961
  % 0,94
 • ¥ YUAN
  1,5018
  % 1,15
 • РУБ RUBLE
  0,1365
  % 2,00
 • BITCOIN/TL
  588639,214
  % 5,16
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Güvenli liman arayışları bitti gibi

Güvenli liman arayışları bitti gibi

Haftanın son gününe tarım dışı istihdam verileri öncesi doların sakinleşmesiyle başlıyoruz. Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları verisi 348 bin olan beklentinin altında 326 bin olarak açıklandı. Tarım dışı istihdam verilerinin Eylül ayında 500.000’e ulaşması bekleniyor ve bu da işgücü piyasasında devam eden iyileşmeyi gösteriyor. Bu durumda tahvil alım indirimleri Kasım toplantısında başlayabilir. Wall Street, ABD Kongresi borç tavanı çıkmazında bir ateşkesin bu ay olası bir hükümet borcu temerrüdüne ilişkin endişeleri hafifletmesiyle Büyük Teknoloji liderliğindeki geniş tabanlı bir mitingde keskin bir şekilde yükseldi. Stagflasyon ön plana çıktığı gibi gündeme geldi. ABD Senatosu liderlerinin ABD borç temerrüdünü önlemek için harekete geçmesinin ardından (ABD Senatosu liderleri, Maliye Bakanlığı’nın borçlanma yetkisine ilişkin süre sınırını Aralık ayı başına kadar uzatma konusunda anlaştılar. Böylece, hükümetin temerrüde düşme riski, bu ayın sonu şimdilik kayboldu). Hisse senetleri yükselirken, tahvil getirileri yükselirken, enerji fiyatlarındaki küresel gevşeme stagflasyon korkularını azalttı. Bunun doğal olarak risk iştahını artırdığını, büyüme para birimlerini desteklediğini, güvenli liman çiftlerinin Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in altında performans gösterdiğini, ABD’deki enflasyon artışının ne kadarının arz sorunlarından, ne kadarının talepten kaynaklandığını belirlemenin zor olduğunu, büyük ölçüde geçici faktörlerden kaynaklanmaktadır. Vadesinin geldiğini bir kez daha dile getirdi. ECB Baş Ekonomisti Philip Lane de Euro Bölgesi’nde enflasyonun geçici olduğunu ve enflasyon gelişmeleri açısından ücretleri yakından izlediklerini, bu yıl enflasyon kaynaklı bir defaya mahsus ücret artışının ECB’nin tepki vermesine neden olmayacağını söyledi. ve olağanüstü enerji fiyatları karşısında ücret artışından rahatsız olmayacaklarını dile getirdi. belirtiyordu. Dolar Endeksi dar bir aralıkta işlem gördükten sonra 94.202’de çok az bir değişiklik yaparak geçen haftanın yükseği 94.504’e ulaştı ve Eylül 2020’nin sonundan bu yana görülmeyen bir seviyeye ulaştı. Günün dış piyasa haberleri; Hindistan Merkez Bankası (RBI), gösterge faiz oranını değiştirmedi. RBI’den yapılan açıklamaya göre repo oranı yüzde 4,00’de kaldı. Piyasa beklentileri aynıydı. İç piyasaya yönelik haberler ise; Türkiye, ABD’li Lockheed Martin tarafından üretilen 40 adet F-16 ve 80’e yakın F-16 modernizasyon kiti satın almak için ABD’ye başvurdu ve NTV kanalında talep edilen uçak ve modernizasyon kitlerinin yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi.

BAŞLIKTA ÖNEMLİ NOKTALAR

Asya Pasifik bölgesindeki hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde yükseldi.

Çin’de Caixin/Markit anketi hizmet sektörünün Eylül ayında güçlendiğini gösterdi. 50 eşiğinin üzerine çıkan endeks, Ağustos ayındaki 46.7’den 53.4’e tırmanarak pandeminin başlangıcından bu yana en düşük seviyesinden toparlandı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hedef Holding A.Ş.’ye 1,96 TL ödedi. fiyat aralığında halka arz başvurusunu onayladı.

Kurul, Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 1 milyar 410 milyon TL, Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ’nin ise 7 milyon 300 bin TL bedelsiz sermaye artırımını onayladı.

Türkiye, ABD’li Lockheed Martin tarafından üretilen 40 adet F-16 ve 80’e yakın F-16 modernizasyon kiti satın almak için ABD’ye başvurdu.

ABD’deki Senato liderleri, Hazine Bakanlığı’nın borçlanma yetkisi için süre sınırını Aralık ayının başına kadar uzatma konusunda anlaştılar. Böylece hükümetin bu ay sonunda temerrüde düşme riski şimdilik ortadan kalkmış oldu.

ABD nükleer denizaltısının Güney Çin Denizi’nde “bilinmeyen bir nesne” ile çarpışması sonucu 15 kişi yaralandı.

İngiltere hükümeti, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturulan seyahat kısıtlamalarını içeren kırmızı listeden 47 ülkenin çıkarıldığını, listede sadece 7 ülkenin kaldığını açıkladı. İngiltere, Kovid-19’a karşı aşıları tam olan Türk yolcular için karantina şartını da kaldırdı.

Çin, bir haftalık tatilin ardından likidite desteğini azaltmak için geçen yıl bankacılık sisteminden net bazda en kısa vadeli likiditeyi çekti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Ağustos ayı tüketici kredisi verilerini açıkladı. Buna göre ülkedeki tüketici kredileri Ağustos ayında aylık 14,4 milyar dolar artarak 4,4 trilyon dolara yükseldi. 17.5 milyar dolar artacaktı. Temmuz ayında tüketici kredilerindeki artış 17,2 milyar dolara revize edildi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD’deki enflasyonun büyük ölçüde geçici faktörlerden kaynaklandığını söyledi. Enflasyondaki artışın ne kadarının arz sorunlarından, ne kadarının talepten kaynaklandığını belirlemenin zor olduğunu belirten Mester, Fed’in sabırlı olması gerektiğini vurguladı.

AC Asia ex, Japonya -%0.19 satıcı

S&P 500 %0,09 alıcı

Euro Stoxx %50 -0,04 satıcı

Kaynak A1 Sermaye
Hibya Haber Ajansı