Güney Afrika’da koronavirüs aşısı geliştirilmeye başlandı

4
0

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının adil olarak dağıtılmasına yönelik çabalar sürerken Güney Afrika, Kıta’nın zengin ülkelere bağımlılığını sona erdirmek için harekete geçti. Afrika’da RNA teknolojisine dayalı ilk aşıyı geliştirmeye başladı.

AFP’nin haberine göre şu ana kadar Afrika nüfusunun ancak yüzde 5’i koronavirüse karşı aşılandı.

Aşı sürecinde dünyanın oldukça gerisinde kalan Afrika, büyük ölçüde zengin ülkeler tarafından bağışlanan dozlara güveniyor.

AFP’nin dün resmi verilere dayanarak aktardığı verilere göre koronavirüs şu ana kadar en az 4 milyon 853 bin 570 kişinin ölümüne neden oldu.

Salgının ortaya çıkmasından bu yana 238 milyon 150 bin 500’den fazla kişinin virüse yakalandığı belirtilen haberde çoğunluğun iyileştiği vurgulandı. Ancak bazı vakalarda haftalar, hatta aylar sonra dahi semptomlar görüldüğüne dikkat çekildi.

Ölüm oranı bakımından salgından en çok etkilenen ülkelerin başında 714 bin 60 can kaybı ile ABD yer alıyor. Onu sırasıyla 601 bin 213 ölüm ile Brezilya, 450 bin 963 ölüm ile Hindistan, 282 bin 227 ölüm ile Meksika ve 218 bin 345 ölüm ile Rusya izliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz