Germany: Possible European reflection of stagflation effect, slowdown in growth

28
0

Küresel arz eğrisi sola kayarken üretim eğilimlerinin de enflasyonist etkiler kadar zarar göreceğini söyleyebiliriz. Bu itibarla, enflasyon ve büyüme üzerinde çift taraflı etki görme riski ekonomi, büyümedeki yavaşlama ve enflasyondaki artış açısından aktif görünmektedir; yani kavramsal olarak stagflasyon. Bu etkiler arasında, ekonomik toparlanmanın koşullarını sağlayan faktörlerin bir miktar aşınması olabilir. Risk faktörleri açısından, salgın riskinden küresel arz kıtlığının yarattığı arz/talep dengesizliğine biraz daha fazla odaklanılıyor.

Euro bölgesinin ekonomik devi Almanya’nın bugün yayınladığı verilerde olağan şüphelilerden bazılarının belirtilerini görüyoruz. Ağustos ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre sanayi üretimi bir önceki aya göre %4 oranında sert bir düşüş yaşadı. Yıllık bazda, Alman sanayi üretimi Ağustos ayında sadece %1.7 arttı. Dönemsel keskin düşüş, imalat sektöründeki toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret ediyor. Sanayi üretimindeki değişimler, imalat sektöründe önemli bir güç göstergesi olarak yaygın bir şekilde takip edilmektedir.

Üretimde, Covid öncesi döneme göre açıklar derinleşebilir. Almanya’da korona pandemisi nedeniyle kısıtlamaların uygulanmadan önceki ay olan Şubat 2020’ye kıyasla, Ağustos 2021’de üretim mevsim ve takvim etkisinden %9 daha düşüktü. Alt maddelere bakacak olursak; Ağustos 2021’de enerji ve inşaat dışı sektörlerde üretim %4,7 azaldı. Üreticiler, ara ürün kıtlığı nedeniyle üretimin kısıldığını bildirmeye devam ediyor. Sanayide sermaye malı üretimi %7,8 azaldı. Motorlu kara taşıtları üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre %17,5, makine ve teçhizat üretimi ise %6,3 azaldı. Tüketim malları üretimi %2,6, ara malları üretimi ise %2,4 azaldı.

Ara malı temininde güçlük çeken sektörlerin üretim ve istihdam eğilimlerinde ivme kaybıyla karşılaşabiliriz. İmalat sanayinin ana kollarını oluşturan alt unsurların girdi ve enerji arzındaki sorunları ve yetersiz arz nedeniyle artan üretim maliyetlerinin etkileri de güncellenen enerjinin etkisiyle katman kazanabilmektedir. Önümüzdeki aylarda arz krizi. Enflasyondaki son sıçrama ile birleşince, ekonomik terimler sözlüğünün sayfalarından çıkan stagflasyon kavramı daha anlaşılır olacaktır. Koşullar olgunlaşma aşamasını geçmediği için bu kavram hala tartışmalıdır, ancak ekonomik toparlanmanın eski hızda gerçekleşmediği doğrudur.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz