• YARIM ALTIN
  1.759,00
  % 0,78
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6145
  % 1,39
 • € EURO
  11,1604
  % 1,17
 • £ POUND
  13,2245
  % 1,15
 • ¥ YUAN
  1,5022
  % 1,19
 • РУБ RUBLE
  0,1364
  % 2,00
 • BITCOIN/TL
  587484,427
  % 4,22
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

“Formula 1’de verimlilik, çeviklik ve güvenlik teknolojiyle mümkün”

“Formula 1’de verimlilik, çeviklik ve güvenlik teknolojiyle mümkün”

Formula 1 2021 sezonunun ilk yarısında heyecan doruktaydı. Formula 1’deki heyecan bu hafta sonu İstanbul’da yaşanacak. Red Bull Racing Honda sürücüsü Max Verstappen’in liderlik için verdiği büyük mücadele ve ekibi ile zirvede olmak için son yılların en heyecan verici sezonlarından birini yaşıyoruz.

Formula 1’de başarı için teknolojinin farklı aşamalarda etkin ve verimli kullanımı vazgeçilmezdir. Red Bull Racing Honda ekibi uzun yıllardır Citrix teknolojilerinden faydalanıyor. Citrix Türkiye Ülke Müdürü Serdar Yokuş, Formula 1’de BT teknolojilerinin kullanıldığı aşamaları ve ne gibi faydalar sağladığını anlattı. A

Aracın sezon boyunca tasarımı, analizi ve gelişimi Red Bull Racing Honda takımının başarısını belirleyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Her pistin farklı olması, 2021 Red Bull Racing Honda F1 otomobili RB16B’nin farklı bir kurulumunu gerektiriyor. COVID-19 salgınının izin vereceği gibi 2021’de dört kıtada toplam 23 yarış yapılması planlanıyor.

Stratejik Ortaklıklar Başkanı Zoe Chilton şöyle diyor: “Bunun kendine has özellikleri var; Farklı şekil, yükseklik, yerleşim, eğim ve sıcaklıklara sahip 23 farklı pist anlamına gelir. O kadar çok değişken var ki, yeni bir yarış pistine her gittiğimizde arabanın uyarlanması gerekiyor. Tüm sezon boyunca aynı araba ile yarışmak mümkün değil. Bu çalışmıyor. Şasi, vites kutusu, motor ve lastikler gibi otomobilin en temel unsurları sezon boyunca aynı kalıyor. Ancak aracın aerodinamik paketi ve arka kanat, ön kanat ve zemin gibi gövde parçaları değişiyor. Birbiri ardına yarışlar için uyarlamalar, Red Bull Racing Honda’yı her bir özel yarış pistine uyarlama ve performansından en iyi şekilde yararlanma. izin verir. RB16B, sezon boyunca toplam 1.000 yeni pist ve yarış başına yaklaşık 30.000 değişiklik içerecek.

Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD), yarışın düzenlendiği hafta sonu boyunca değişiklik yapılmadan önce bunları analiz etmek ve test etmek açısından hayati önem taşır. Ekip, tamamen sanal bir dünyada otomobildeki tasarım öğelerini test etmek için bu süreci kullanıyor. Arabanın dijital bir kopyasını oluşturabilir ve içinden geçen hava ile etkileşime giren arabanın etkisini simüle edebilirler. Temelde sanal bir aerodinamik test tünelinden bahsediyoruz. Citrix gibi inovasyon ortaklarının desteğiyle HAD’ın kullanımı ve verimliliği yıllar içinde önemli ölçüde arttı.

F1 aracının birçok parçası sadece CFD ile test edilip simüle edilirken, diğer parçalar bir hava jetinin geçtiği aerodinamik test tünelinde analiz ediliyor. “Jet” oluşturmak için güçlü bir fan kullanılır. Yüksek kaliteli hava akışı için çeşitli teknikler kullanılır.

FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) yönetmeliklerine göre, rüzgarın hızı saniyede 50 metre (saatte 180 kilometre) ile sınırlıdır. Yarış arabasının yüzde 60 küçültülmüş modeli, yukarıdan iğne adı verilen dikey bir kiriş kullanılarak tüneldeki personel bölmesine monte edilmiştir. askıya alındı. Bu, modelin doğrudan test tamburunun üzerine oturmasına ve izi simüle etmesine izin verir. Â Model birden fazla yönde hareket edebilir ve mühendisler, pistteki performansı simüle ederek modeli farklı irtifalarda test eder. Geçmiş yıllarda aerodinamik geliştirme miktarı, aerodinamik test tüneli kullanımı ve süresi sınırsız hale getirildi. Sonuç olarak, en büyük ekipler aerodinamik test tünellerini günde 24 saat, haftada 7 gün ve bazı durumlarda birden fazla tünelin bir kombinasyonunu çalıştırabildi.

Geçtiğimiz yıllardaki yeni FIA kısıtlamalarına uygun olarak, F1 Â takımları aerodinamik test tünelinde haftada 65 koşu ile sınırlandırıldı. 2020’de bütçe kotasının uygulanmasıyla birlikte, varsayılan iş sayısı haftada sadece 40 çalışma ile yüzde 30’dan fazla azaldı. 2021’de her takımın aerodinamik test tüneli çalışma süresi ve CFD test süresi, pistteki performansa göre belirlenir. Buna göre, 2020 Üreticiler Şampiyonası için bu yıl aerodinamik test tünelinde tanınan en az süre (2020’de tanınanların %90’ı, haftada 36 hafta) ve en son bitiren takım en yüksek süreyi aldı ( 2020’de izin verilen sürenin yüzde 112,5’i, haftada 45 koşu). Â 2020 için, Üreticiler Şampiyonası için haftada 28 koşu ile zamanın yüzde 70’ine izin verildi ve 2020’de, griddeki en son takım için haftada 46 koşu ile tanındı Zamanın yüzde 115’i ile, farklar daha da artacak 2022 için dikkat çekici. Aerodinamik test tüneli çalışmaları için izin verilen CFD sürelerini değiştirmek mümkün olmadığından takımların zamanlarını akıllıca kullanmaları gerekiyor.

Red Bull’un Formula 1’deki ikinci takımı olan ve Red Bull’un Red Bull Junior Team Alpha Tauri için genç sürücü adaylarını geliştirdiği takım olarak görülen Scuderia, Bedford’daki aerodinamik test tünelini kullanarak Red Bull Racing Honda’ya katılıyor. Scuderia Alpha Tauri daha önce yarış arabasının yüzde elli model versiyonunda aerodinamik bir test tüneli kullanarak ağ üzerinde test yapan tek takımdı. Diğer tüm ekipler, yüzde 60’lık bir modeli barındırabilecek bir tesis kullanıyordu. Testlerin yanı sıra aynı aerodinamik test tünelini kullanmak, Red Bull ekiplerinin Formula 1’in henüz yeni uygulamaya başladığı inanılmaz miktarda para tasarrufu yapmalarını sağladı. E kotasına karşı iyi bir fırsat sunuyor.

Scuderia Alpha Tauri, Red Bull Racing Honda’nın “kardeş takımı” iken, her iki takım da kendi tasarım sırlarını saklamaya devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra FIA, takımlar arasında veri paylaşımı konusunda katı düzenlemeler uyguluyor. Verilerin ayrı ve güvenli tutulması gerekir.

Bu noktada Citrix teknolojisi adeta hayat kurtarıyor: Aerodinamik test tünelindeki tüm kontrol odaları Citrix Virtual Apps and Desktops ile sanallaştırılıyor. Bu, ekiplerin aynı fiziksel alanı paylaşırken tamamen ayrı dijital ortamlarda çalışmasına olanak tanır. Bu noktada Citrix Workspace, her iki ekibin de test oturumları arasında kolayca geçiş yapmasına olanak tanır. Red Bull Racing Honda ve Scuderia Alpha Tauri verileri birbirinden ayrı olarak güvenli bir şekilde saklanır. Her iki ekip de sistemler arasında hızla geçiş yapabilir. Bu, duruş süresini en aza indirirken değerli zamandan tasarruf sağlar.

Red Bull Racing Honda Aerodinamik Sistem Geliştirme Başkanı George Trigg şunları söyledi: “F1, takımların maliyet kontrolünü sürdürmek için aerodinamik test tünellerinde test için harcayacağı zamanı katlıyor. bir şekilde kısıtlar. Bu nedenle ekibimiz ve Scuderia Alpha Tauri arasındaki tesis kullanım sürecini olağanüstü verimli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor. Citrix bu konuda bize verimlilik, çeviklik ve güvenlik sağlıyor.â€

Citrix Workspace ile ekip, iki farklı altyapıdaki kaynaklara erişerek aynı tesisi ortaklaşa kullanabilir. Aerodinamik test sistemi kurulum ve yapılandırma süresinin azaltılması, her ekibin verimliliğini de artırır. Bir ekip testini tamamlarken, ekibin mühendislerinin tek yapması gereken, onları altyapıdan ayırmak ve tesisi tahliye etmektir. Böylece tesis diğer ekibin kullanımına hazır hale gelir. Kurulum için diğer ekibin tek yapması gereken Citrix Workspace’i sanal makinelerine ve uygulamalarına bağlamak. Bu şekilde, her ekibin konfigürasyonu için ortamı yeniden yapılandırmak için harcanan zaman büyük ölçüde azalır.

Red Bull Racing Honda, 2021’in geri kalanında performansını iyileştirmeye çalışırken, Citrix, aerodinamik test tünellerini kullanarak ve sanal bir ortamda CFD süreçlerini geliştirerek RB16B’nin potansiyelini ortaya çıkarıyor. Ekstraksiyonda hayati bir rol oynar.

Hibya Haber Ajansı