Flow, NFT Kara Para Aklama Sorununu Çözmek İçin Kolları Sıvadı

46
0

NFT ekosistemi büyüdükçe, kripto para topluluğu ve geleneksel piyasalardan gelen en büyük eleştiri, bu ürünlerin kara para aklamak için kullanıldığı iddiaları oldu. Bazı NFT’lerin milyonlarca dolara satılmış olması, kuşkusuz bu iddiaların kaynağıydı. Sektördeki en büyük NFT blockchain projelerinden biri olan Flow’un kurucusu Dapper Labs, bu durumu araştırmak için yeni bir işbirliğine giriyor.

Sanat, spor ve oyun alanlarında milyarlarca dolarlık bir ekosistem oluşturan NFT projeleri, hızlı yükselişinin ardından pek çok sert tepkiyle karşılaştı. Bazı sanat eserlerinin milyonlarca dolara satılması, bu projelerin bazıları tarafından kara para aklama aracı olarak kullanıldığını gösterdi. Flow blok zincirinin yaratıcısı Dapper Labs, bu iddialara karşı Chainalysis’in çözümlerinden faydalanacak.

NFT Ekosistemine Karşı Kara Para Aklama İddiası

NFT ekosistemine yönelik bu iddialara karşı kolları sıvayan Dapper Labs, denetim hizmetleri için Chainalysis’in araçlarını kullanmaya karar verdi. Bu ortaklık sonucunda şüpheli faaliyetler takip edilecek ve kara para aklama dahil sorunlu faaliyetlerin önüne geçilecektir. Özellikle NBA Top Shot gibi büyük bir platformda yapılan bazı bot alımları ve şüpheli takaslar da topluluk tarafından eleştirildi.

Milyon dolarlık NFT satışlarıyla ilgili bu durum eleştirilmeye devam etse de ekosistemin önemli aktörleri şeffaf bir yönetim sergilemeye devam ediyor. Bazıları NFT’lerin bu kadar yüksek bir değere sahip olmasını garip bulsa da, bu tür etkinliklerin koleksiyon, oyun ve spor sektörlerindeki değeri hala dijital tarafın önünde.

Potansiyel Kötü Aktörleri Uzak Tutmak İstiyoruz

Dapper Labs’ın yöneticilerinden Naeem Bawla konuyla ilgili yaptığı açıklamada, platformlarını kullanan yatırımcılar için böyle bir önlem almak istediklerini söyledi. NFT ekosisteminin en heyecan verici alanlardan biri olduğunu belirten Bawla, uzun vadede mevcut sorunları çözeceklerine inandıklarını belirterek;

“NFT’ler, kripto para birimi ekosistemindeki en heyecan verici alanlardan biri. Buna rağmen uzun vadede kullanıcılarımıza güvenli bir ortam sağlamak zorundayız. Potansiyel kötü aktörleri platformlarımızdan uzak tutmak, kara para aklamayla mücadele etmek ve ayrıca hızla gelişen yerel ve küresel düzenleme ve uyum konularında ön saflarda yer almak istiyoruz. Bunun için Chainalysis ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Yeni Katılımcılar Gelmeye Devam Ediyor

NFT ekosistemindeki önemli projelerden biri olan Dapper Labs, Flow ağında kurduğu NBA Top Shot platformu ile ön plana çıkmış ve daha sonra birçok ekosistem üyesi ile adını duyurmuştur. Son olarak yeni bir platform için Amerikan Futbol Ligi (NFL) ile anlaştığını açıklayan ekip, La Liga bölümlerini de yatırımcılarına sunacağını duyurdu.

Öte yandan NFT projeleri arasında Sorare ve Chiliz gibi projeler sanat ve spor alanında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük spor organizasyonları ile anlaşmalar duyuran bu projeler, son dönemde popüler olan oyun endüstrisinin dışında NFT’lerin gelişimini sürdürmeyi amaçlıyor. Halihazırda yüz milyonlarca dolarlık ticaret hacmine ulaşan bu platformların NFT’lerin önünü açacağı söyleniyor. Son olarak Türkiye’nin en ünlü isimlerinden Cem Yılmaz da NFT’lerle ilgili bir paylaşım yaptı. Yılmaz, bu alanı takip ettiğini ve yeni projelerin olabileceğini ifade etti.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz