ESHOT engelli derneklerinin temsilcilerini dinledi

25
0

Engellilerin lastik tekerlekli toplu taşıma hizmetine erişiminde sorun yaratan durumlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin erişilebilirlik çalışmaları kapsamında kentteki engelli derneklerinin yönetici ve temsilcileri, ESHOT Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıya ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, ESHOT Genel Müdür Yardımcıları ve ilgili daire başkanları, Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mahmut Akkın ve Ulaşım Daire Başkanlığı yöneticileri katıldı. Büyükşehir yöneticilerinin birimlerin çalışmaları hakkında bilgi vermelerinin ardından engelli dernekleri temsilcileri tek tek söz alarak sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Uyarı sistemleri kuruldu
ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, son 2,5 yılda İzmir otobüs filosuna dahil edilen 451 otobüsün tamamının engelli erişimine uygun olduğunu vurguladı. Sadece engelli yolcular için olan ve aynı anda yedi tekerlekli sandalye yolcusu taşıyabilen dört adet engelli midibüsünün Türkiye’de ilk kez üretilerek hizmete sunulduğunu belirten Sn. Araçlarımıza sesli ve görsel uyarı sistemleri de kuruyoruz. Yıl sonuna kadar hizmete açmayı planlıyoruz” dedi. Engelli dostu toplu taşıma hizmeti yolunda dernek temsilcileriyle sürekli iletişim halinde olduklarını hatırlatan Sn., sorunların çözümü için çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Hedef yüzde 100 erişilebilir bir şehir.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, amaçlarının İzmir’i yüzde 100 engelliler için erişilebilir kılmak olduğuna dikkat çekti. Bu yöndeki en önemli çalışmaların toplu taşıma hizmetlerinde yapılması gerektiğini belirten Atak, “Raylı sistemler ve deniz ulaşımında çok yol kat ettik. Otobüslerimiz, duraklarımız ve aktarma merkezlerimiz için de erişilebilir uygulamaları hayata geçireceğiz. Amacımız engelli vatandaşlarımızın hiçbir yardım almadan sosyal hayata dahil olabileceği bir İzmir.”

Sırayla söz alan engelli dernek yöneticileri ve temsilcileri, duraklarda otobüslere binerken ve inerken yaşadıkları sorunları aktardı. Özellikle otobüs durağına yaklaşılmaması, kaldırımlara çıkış rampasının olmaması ve aynı anda birden fazla tekerlekli sandalyeli yolcunun otobüslere bindirilmemesi gibi sorunlara değinildi. Büyükşehir yöneticileri, istasyona yaklaşmada azami hassasiyetin gösterildiğini ancak durakların içine uygun olmayan park etme nedeniyle otobüslerin çoğu zaman duraklara yanaşmadıklarını açıkladı. Sorunun çözülmesi için trafik polisinin daha sıkı denetimler yapması gerektiği, bu konuda İzmir Emniyet Müdürlüğü ile sürekli iletişim halinde oldukları belirtildi.

ortak çalışma grubu
Öte yandan, otobüs duraklarının yanındaki kaldırımlara çıkış rampalarının yapımı için bir çalışma grubu oluşturulmasına ve ‘örnek durak’ tasarımına karar verildi. Birden fazla tekerlekli sandalyeli yolcunun aynı anda otobüslere binmesine izin verilmesi konusunda teknik ve yasal çalışmaların yapılması gerektiği ve buna göre karar verileceği belirtildi.
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz