Endeks kritik eşikte

41
0

Kritik eşikte dizin

Küresel tedarik zincirlerindeki sorunlar sürerken, enerji fiyatları üzerinde yarattığı baskı, enflasyon beklentilerine ilişkin endişeleri sıcak tutmaya devam ediyor. Buna paralel olarak, ABD 10 yıllık faiz oranlarının yükselmesi, Çin’deki emlak şirketlerine ilişkin belirsizliklerin sürmesi ve ABD’nin borçlanma limitine ilişkin tartışmaların sürmesi nedeniyle endeks orta-uzun vadeli desteklere kaydı. Çizilmiş durumda.

Bugüne kadar, ABD Senatosu Azınlık Lideri’nin Cumhuriyetçilerin federal borç limitinin Aralık ayına kadar uzatılmasına izin vermesi yönündeki tavsiyesi nispeten olumlu bir havayla başlıyor. yorulduk. Bugün yurtiçinde Hazine nakit dengesi izlenirken, yurtdışında dikkat, dün beklentileri aşan özel sektör istihdam verisinin ardından Cuma günü açıklanacak ABD Tarım İstihdam’da. sayılarda olacaktır.

Tepki alımları satışlarla karşı karşıya kaldığı sürece, 1393 seviyesi aşılmadığı sürece yatırımcıların temkinli duruşlarını sürdürmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

ne haber

Küresel Asya borsaları, ABD borç tavanına ilişkin olumlu beklentiler ve ABD ile Çin arasındaki yeni diyalog koridorunun ve ABD borsalarının kapanan etkisiyle güne yüzde birden fazla primle başladı. tir. ABD 10 yıllık tahvil faizi yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verileri öncesinde yüzde 1.5250’ye geriledi. Rusya’dan gelen açıklamaların ardından enerji piyasasındaki gerilim azaldı. Son olarak, para politikasındaki normalleşme ve enflasyon endişelerinin gölgesinde piyasaların ekonomik toparlanmayı fiyatlamakta zorlandığını gözlemliyoruz.

A

Almanya’daki fabrika siparişleri dün hayal kırıklığı yarattı. ABD özel sektör istihdam verisi beklentilerin üzerinde 568 bin olarak açıklandı. Bugün saat 15:30’da ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Ayrıca, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Philip Lane, enflasyon dinamikleri konulu bir panele katılacak.

A

Bu hafta Romanya, Yeni Zelanda ve Polonya faiz oranlarını artırdı. Takip edeceğimiz Merkez Bankaları arasında bir sonraki karar verilecek ülke yarın Hindistan olacak. Ekonomistler, politika faizinin yüzde 3,35’te sabit kalmasını bekliyor. Ülkede tüketici fiyat endeksi yüzde 5,3.

A

Yerli dolar TL güne 8,87 seviyesinden başlıyor. Dün 8.9365’e kadar yükseliş vardı. TCMB’nin yatırımcı sunumu bugün saat 10:00’da izlenecek. Toplantı basına kapalıdır. Bir önceki toplantı 01 Eylül’de yapılmış ve ilk kez bu toplantıda çekirdek enflasyon üzerinde durulmuştur. Yurtdışındaki yeni faiz oranı, gıda ve enerji fiyatları, TL’deki değer kaybı ve yurtiçindeki güçlü talep enflasyon beklentilerini bu kadar alt üst ederken, piyasanın oluşturduğu bu gri alan bu toplantıda ele alınacak. Kapatmanın zor olduğunu düşünüyoruz. Bugün 01 Ekim’de sona eren haftanın para ve menkul kıymet istatistiklerini de saat 14:30’da takip edeceğiz. Saat 17:30’da Hazine’nin nakit bakiyesi açıklanacak. İlk sekiz ayda açık 42 milyar TL oldu.

A

XU100 Teknik görünüm

Kurtarma çabaları satış baskısı ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor

Eylül ayının başından bu yana devam eden orta vadeli trend desteği üzerindeki satış baskısını karşılamaya çalışırken endeks kritik eşik noktasına ulaştı. Trend takip eden modelimiz de SAT pozisyonunda kalıyor.

Dün güne zayıf bir başlangıç ​​yapan endeks 1380 seviyesinde tutunmak için mücadele etti ve son 3 günde olduğu gibi son yarım saatte artan satış baskısı ile günü 1372 puan seviyesinde tamamladı. .

Özellikle 1370-1375 seviyesi, hem orta vadeli trend desteği hem de 255g üstel HO seviyesi açısından trend dönüşü açısından yakından izlediğimiz seviye olarak öne çıkıyor. tir. Bu seviyedeki dengeleme ve tepki çabasının kısa vadede devam edeceğini düşünüyoruz. Olası tepki girişimlerinde 1383 ve 1393 seviyeleri  direnç konumunda olacaktır. Özellikle 1393’ün altındayken temkinli bir duruşun korunması gerektiği kanaatindeyiz.

Kaynak Işık Menkul -Â Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz