Elon Musk’ın Bitcoin Hamlesi Karşılığını Verdi: 1 Milyar Dolar

7
0

Kredibanka.net – Elon Musk’ın Bitcoin Hamlesi Karşılığını Verdi: 1 Milyar Dolar

Kripto para analistleri şimdiden Bitcoin (BTC) için rekor incelemeler yapmaya başladı. Birçok analist, BTC’nin Kasım ayı gelmeden rekor kıracağını düşünüyor. BTC’nin bu hafta yükselişini sürdürerek 58.000 dolar seviyesine ulaşmasıyla Tesla’nın BTC’den elde ettiği kârın 1 milyar dolar seviyesine çıktığı belirtiliyor. Tesla, bu karı elde etmek için yılın ikinci çeyreğinde 200.000 elektrikli araç satmak zorunda kaldı. Elon Musk’ın Bitcoin tercihi, şirkete %65 kar oranı sağladı. Musk, Tesla şirketinin Dogecoin ve Ethereum yatırımları hakkında detaylı açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Tesla şirketinin 43.200 BTC’ye sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu konuda net bir açıklama yapmaktan çekinen Elon Musk, bu varlıkların kendi kontrolünde olmadığını ve bu varlıkların satışında şirket yönetiminin söz sahibi olduğunu ifade etti. Ancak piyasanın ayılar tarafından ele geçirildiği bir dönemde kripto varlıkları satmayı düşünmediğini açıklayan Musk’ın şirketi Tesla, muhtemelen bu Bitcoin’leri hala elinde tutuyor.

Şirket, Şubat ayında 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldı. BTC fiyatının 58.000 dolara yükselmesiyle birlikte BTC varlıklarının toplam değeri 2,5 milyar dolara ulaştı. Bu sayede Tesla, BTC yatırımı sayesinde sadece sekiz ayda 1 milyar dolar kar elde etti.

Tesla, Bitcoin alımlarının ardından ödemeleri Bitcoin olarak alacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından devam eden yükseliş trendi ivme kazandı. Aynı dönemde deneyimli iş adamının Dogecoin ve Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalar piyasayı oldukça etkiledi.

Tesla, BTC’lerinin %10’unu Sattığını Açıkladı

Tesla, Mayıs ayında Bitcoin ile ödeme kabul etmeyi bıraktıktan sonra şirket, BTC’lerinin %10’unu sattığını duyurdu. Bu açıklamanın ardından eleştiri oklarının hedefi haline gelen Musk, bu konuda karar vermediğini belirtti.

Tesla’nın ödemeleri askıya alması ve bazı varlıklarının satışı da Çin’in madencilik tesislerini yasaklamasının ardından başlayan değer kaybını hızlandırdı. Bu dönemde gerçekleşen ve El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edeceğini açıkladığı konferansta, Bitcoin fanatikleri Musk’a karşı bir kampanya başlattı.

Musk’ın piyasa üzerindeki ana etkisi, Dogecoin ve Shiba INU gibi topluluk kripto para birimlerinde hissedildi. Mart ayından bu yana Dogecoin’i destekleyen başarılı CEO, bu kripto para birimini kısa sürede değerinin 200 katına çıkarmasını sağladı. DOGE’nin yanı sıra Shiba INU ve Floki adlı tokenler için de üstü kapalı mesajlar veren Musk, bu varlıklara ciddi değer kazandırdı. Boğa piyasasının zirvesinde DOGE, Bitcoin, Ethereum ve BNB’den sonra piyasa değeri açısından en değerli kripto para birimleri listesinde dördüncü sıraya yükseldi.

Michael Saylor’un Hisse Senedi Açıklaması

Geçtiğimiz yıl Bitcoin yatırımlarıyla bu alanda yatırım şirketi olarak ilk sıralarda yer alan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketinin Bitcoin’e bağımlı olduğunu belirtti. Bir teknoloji şirketi olan MicroStrategy’nin yıllık cirosunun 500 bin dolar civarında olduğuna değinen başarılı yönetici, kripto varlıkların 114 bin BTC seviyesine ulaştığını belirtti. Bugünkü döviz kurunda bu miktar 6,5 milyar doları aşıyor.

Bir televizyon programında BTC varlıklarıyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO, şirket hisselerinin tamamen bu varlıklara bağlı olduğunu iddia etti:

“Hisselerimizin alıcısı aslında Bitcoin’e yatırım yapıyor. Şirketimizin yıllık cirosu 500 bin dolar iken elimizdeki BTC’lerin değeri çok daha yüksek. Hisselerimiz BTC fiyatına göre şekilleniyor. Doğal olarak yatırımcılar, yıllık ciromuz yerine BTC’nin kârını hedefleyerek hisselerimizi satın alıyor.”

Benzer şekilde Tesla hisseleri de hafta başından beri değer kazanıyor. Son yirmi dört saatte %5,32 değer kazanan Tesla hisseleri, bu alanda BTC ile benzer bir çizgi izledi.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz