• YARIM ALTIN
  1.763,00
  % 1,05
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6170
  % 1,43
 • € EURO
  11,1489
  % 1,08
 • £ POUND
  13,2163
  % 1,09
 • ¥ YUAN
  1,5026
  % 1,20
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 2,15
 • BITCOIN/TL
  588319,711
  % 5,63
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

DSÖ’den aşı üreticilerine patent hakkından feragat çağrısı

DSÖ’den aşı üreticilerine patent hakkından feragat çağrısı

Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, küresel ölçekte Kovid-19 aşılarındaki eşitsizlik hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gelişmiş ve üst orta gelirli ülkelerde üretilen aşı dozlarının bugüne kadar yüzde 75’inin uygulandığını belirten Ghebreyesus, düşük gelirli ülkelere ulaşan doz oranının dünyadaki dozun yüzde birinin bile altında olduğunu vurguladı. Afrika’da aşılarını tamamlayanların sayısı yüzde 5’in bile üzerinde. altında.” dedim.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Eylül ayı sonuna kadar tüm ülke nüfusunun yüzde 10’unu aşılama hedefini hatırlatarak, “Şu ana kadar 58 ülke bu hedefe ulaşabildi.” dedi.

DSÖ’nün bu yıl sonuna kadar ülke nüfusunun yüzde 40’ını, 2022’nin ortasına kadar yüzde 70’ini aşılamayı hedeflediğini belirten Ghebreyesus, “Bu hedefe ulaşmak için en az 11 milyar doz aşı gerekecek. Yeterli aşı Söz konusu hedefe ulaşmak için erzak gerekecektir. Önemli olan bu dozların adil dağıtılmasıdır.” ifadeleri kullandı.

Ghebreyesus, küresel bağışıklıkta, dünya ekonomilerinin yeniden açılmasında ve yeni Kovid-19 varyantlarının ortaya çıkmasında aşı dağıtımı ve yönetiminde eşitliğin önemine vurgu yaptı.

BM ve DSÖ patentten muafiyeti destekliyor

Kovid-19 aşılarının hızlandırılması ve aşılamada adaletin sağlanması için aşı üreticilerinden patent haklarından feragat edilmesini talep eden Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

“Salgınla eşi benzeri olmayan zamanlardan geçiyoruz. Patent muafiyetini şimdi kullanmazsak ne zaman kullanacağız? Bence aşı üreticileri ve ülkeler bu soruyu kendilerine sormalı. Hiçbir ülkeyi veya şirketi zorlayamayız ama yapabiliriz. bu soruyu tekrarlayarak kendilerini sorgulamalarını sağlayın. Ülkelere neden pes etmediklerini sorduğumuzda, bunun bir işe yaramayacağını savundular. Soruyu biz sorduk.”

Ghebreyesus, patent haklarından feragat edilmesinin dünyadaki aşı arzını artıracağını ve teknoloji paylaşımı sayesinde yerel aşı üretimi teşvik edilerek aşıların dağıtımının kolaylaşacağını savundu.

Salgınla mücadele için her yöntemin kullanılması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, “Birleşmiş Milletler ve DSÖ, pandeminin kontrol altına alınması için patent haklarından feragat dahil her türlü fikri desteklemektedir.” dedi. dedim.

Ghebreyesus, hükümetleri aşı üreticilerini patent haklarından vazgeçmeye ikna etmek için üreticilere teşvik ödemeye çağırdı.

Mayıs ayında Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı üye ülkelerin Kovid’in tedavisi, teşhisi ve yayılmasının önlenmesine yönelik aşı üreticilerinin patent haklarından feragat etme talebini görüşmeyi kabul etmişti. -19 salgın.