Dinçer Lojistik ‘Geleceğin Dinç Liderleri’ni arıyor

27
0

Sektöre, topluma, ekonomiye ve çevreye değer katma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Dinçer Lojistik, yenilikçi bakış açısıyla İnsan Kaynakları süreçlerinde de fark yaratıyor. Dinçer Lojistik, süreci teknoloji tabanlı araçlarla destekleyen ‘Geleceğin Dinç Liderleri Programı’ kapsamında analitik ve yeni teknolojileri yakından takip eden, öğrenmeye ve sürekli gelişime açık adayların başvurularını değerlendirdi. Programı başarıyla tamamlayan adaylar 18 ay sonra yeni görevlerine atanacaklar.

Türk lojistik sektörünün liderleri arasında yer alan Dinçer Lojistik, İnsan Kaynakları süreçlerinde dijital dönüşümü destekleyen yenilikçi yaklaşımlarıyla sektörde öncü konumundadır. Şirket bu kapsamda, adaylık sürecinde teknoloji tabanlı uygulamaların da kullanıldığı ‘Geleceğin Geleceğin Liderleri’ Programı’nı geçtiğimiz günlerde hayata geçirdi. Başvuruların ön değerlendirmesinin ardından, uygun görülen adaylar önce online platformda 14 sorudan oluşan yetkinlik bazlı video değerlendirme sürecine tabi tutuldu. Olumlu değerlendirilen adaylarla online mülakat yapıldı. Bu sürecin sonunda uygun bulunan adaylar bağımsız bir merkeze yönlendirilerek kapsamlı bir değerlendirme sürecine dahil edildi. Değerlendirme süreçlerinde başarılı olan Geleceğin Dinç Lideri adayları son aşamada Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu’na sunum yapacak.

Lojistik sektörü dijital esneklik, pratik çözüm gerektirir

Program hakkında bilgi veren Dinçer Lojistik İnsan Kaynakları Direktörü Sema Yalçınkaya, “Dinçer Lojistik olarak Türkiye genelinde 17 il ve 35 merkezde 1.500’e yakın çalışanımızla hizmet veriyoruz. Tüm dünya olarak değişim ve dönüşümün pandemi ile hız kesmeden devam edeceğini kabul ettik. Dijitalleşme ve çeviklik, günümüz şirketlerinin kurumsal kültürü haline geldi. Biz sadece lojistik sektöründe değil, teknoloji sektöründe de bir oyuncuyuz. Bu bakış açısını İnsan Kaynakları süreçlerimize yansıtmanın önemli olduğuna inanıyor ve Dinçer Lojistik olarak ekiplerimize değer katacak ‘Geleceğin Liderleri’ arıyoruz. Lokomotif sektörlerden biri haline gelen lojistik sektörünü gençlerimizin deneyimleyerek öğrenmelerini istiyoruz. Gerçek iş süreçlerinde aradığımız liderleri yarattığımız rekabet ortamı ile yetiştirirken daha geniş kesimlerin de dikkatini çekmek istiyoruz. Hayatın hemen her alanına hitap eden lojistik, dijital esneklik ve pratik çözümler gerektiriyor. Organizasyonumuzda herkesi aynı değerler altında birleştirecek yetenek stratejileri izliyoruz.” dedim.

Yalçınkaya, “Aday Değerlendirme sürecimiz, Teknoloji Tabanlı Online Değerlendirme uygulamaları, şirketimizin yetkinlik setleri, karar verirken bir nevi pusula işlevi gören sahip olduğumuz değerlerimiz, Yerinde Değerlendirme ve Geliştirme Merkezi uygulamaları ve ayrıca yurtdışı operasyonlarımızda aktif rol alabilmeleri için İngilizce yeterlilik sınavı. . Değerlendirme süreci aynı zamanda Geleceğin Güçlü Lideri adaylarını daha iyi tanımak için sorduğumuz soruları kendilerini en rahat hissedecekleri bir ortamda cevaplayabilecekleri ‘Video Değerlendirme’ uygulamasını da içeriyor. Değerlendirme aşamalarında olumlu sonuçlarla ilerleyen adaylarımızın mülakatlarının online olarak yapılması özellikle pandemi koşulları göz önüne alındığında büyük kolaylık sağlamaktadır.

18 aylık kapsamlı bir liderlik geliştirme programı

Yalçınkaya şöyle devam etti; “Yeni mezun adaylar için Dinçer Lojistik ekibine değer katacak Geleceğin Güçlü Liderleri Programını Temmuz ayında duyurmuştuk. Büyük ilgi gören programımız ilk etapta bine yakın başvuru aldı. Yaklaşık 50 adayın değerlendirme sürecine dahil edildiği programda başarılı adaylar, farklı departmanları deneyimleme ve yöneticilerimizden koçluk alma fırsatı bulacakları 18 aylık kapsamlı bir eğitim ve gelişim programına dahil edilecekler. Sürecin sonunda başarılı olan gençlerimizin görevleri hazır olacak.”

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz