Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay:Mehmet Akif Ersoy’u anlamaları son derece kritik

29
0

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma hikayesinin beyaz perdeye aktarıldığı Akif filminin özel gösterimine katılan Oktay’ın başrol oyuncularından Yavuz Bingöl, yönetmen koltuğunda Sadullah Şentürk oturuyor. Filmin yapımcılığını Harun Türk ve Baran Mayda’nın paylaştığı Mehmet Akif üstleniyor. torunu Selma Argon Ersoy ile
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de kendisine eşlik etti.

Filmin ardından basına açıklama yapan Oktay, “Bu yıl İstiklal Marşımızın 100. yılını kutluyoruz.

Bugün İstanbul’un kurtuluşunun 98. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Oktay, tarih boyunca alınan her nefes için çok ciddi bir bedel ödendiğinin altını çizdi.

Bağımsızlık ve geleceğin kolay kazanılmadığını vurgulayan Oktay, 100 yıl önce yaşananların benzerinin bugün de yaşandığını söyledi.

Oktay şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı flamamızda sadece 16 devletten bahsediyoruz. Ondan fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Türkiye Cumhuriyeti’ne tarih boyunca ödediğimiz bir bedel var. Bu anlamda son derece ağırdır. gençlerimizin Mehmet Akif Ersoy’u anlamaları için kritik. 63 yıllık bir ömür. Mehmet Akif “Düşünür, aydın ve dava adamı. O da kendini ifade etti. Savaş ve bağımsızlık sadece silah, top ve tüfekle olmaz. Mücadele de tefekkürle yapılır.”

– “Aynı mücadele bugün de hız kesmeden devam ediyor”

Özellikle kendi coğrafyamızda ayakta kalmanın en büyük sırrının güçlü olmak olduğunu vurgulayan Oktay, “Aynı mücadele bugün de hız kesmeden devam ediyor” dedi. dedim.

Oktay sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle filmde, 100 yıl sonra, 2021’de Türkiye’de sürekli ifade ettiği çabanın sonuçlarını görüyoruz. Gençlerimiz ve insanlarımız çaba gösterdiğimizde inandıklarında, sadece Türkiye’de değil, topyekûn kalkınmanın nasıl mümkün olduğunu görüyoruz. Savunma sanayiinde değil diğer alanlarda da Mehmet Akif’in 100 yıl önceki ifadesi ile bunun bir kez daha farkına vardık.Burada gençlerimize ifade etmek isterim ki istiklal ve gelecek mücadelesi sadece dünün mücadelesi değildir. ve önceki gün Bugünün mücadelesidir ve yarının mücadelesi olacaktır.

Hele bizim coğrafyamızda hayatta kalmanın en büyük sırrı güçlü olmaktır. Bu güç sadece maddi bir güç değildir. Kendinizi maddi ve manevi güçle birlikte milli ve manevi değerlerimizle donattığınızda o güce sahip olursunuz. Mehmet Akif bunu bir anlamda ifade ediyor. Korkmayın, şafakta dalgalanan kızıl bayrakla başlar. Hakka gönülden tapan milletimin hürriyet olarak bitirdiği o düşünce ve duygu dünyası, aslında tecrübelerin kelimelere döküldüğü haldir. Bunu her mısra, kelime ve harfle bugün bir kez daha hissettik.”

– “Bütün insanların derdine koşan bir Türkiye var”

“Mondoros Mütarekesi ile başlayan, Sevr ile devam eden, 23’ünde paçavranın yırtıldığı Lozan ile başka bir boyuta ulaşan Türkiye’den başka iddiaları olan bir Türkiye içindeyiz bugün.” Oktay dedi ki:

“100. yılında bunu tekrar gündeme getiren ve Mehmet Akif Ersoy’un düşünce dünyasını bizlere aktaran Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma’ya da teşekkür ediyorum. Tüm mazlumlara teşekkür ediyorum. Ayakları burada ya da burada değil, ayakları Anadolu’da, diğer ayakları dünyada olan dünyada. “Sorunlarına koşan bir Türkiye var. Başta bu mücadelenin kahramanlarından Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah kardeşlerimize, başta Mehmet Akif olmak üzere tüm şehitlerimize ve tüm aydın ve düşünürlerimize bir kez daha rahmet diliyorum.”

Senaryosunu Mehmet Akif Ersoy’un ailesinin rızasıyla ve Sebilürreşad Dergisi’nin katkılarıyla hazırlanan “Akif” filminin çekimleri İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kastamonu ve Konya’da yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz