Çip maliyetini yüzde 50 düşürecek yeni tesis üretime başladı

29
0

Çin’de çip üretim teknolojisinde son zamanlarda önemli bir adım atıldı. Çin’in ilk tek kristalli nano bakır üretim hattı, 2 Ekim’de ülkenin güneyindeki Wenzhou şehrinin Pingyang ilçesinde bulunan fabrikada hizmete açıldı. tamamen kendi başına çip üretiminde kritik öneme sahiptir.

Tek kristalli bir nano-bakırın çapı, kabaca bir saç kalınlığının onda biri kadar olan 13 mikrondur. Tek kristal nano bakır, entegre devre yarı iletkenlerinin üretimi için önemli bir malzemedir.

Çin, altın ve gümüş gibi değerli metaller de dahil olmak üzere yarı iletkenlerdeki kritik malzemelerin çoğunu ithal ediyor. Bu, Çin’in çip üretimini uzun süredir sınırlayan en ciddi sorunlardan biridir.

Tek kristalli nano bakır teknolojisindeki atılım sayesinde, bakır esaslı malzemelerin değerli metallerin yerini alması için önemli bir eşik geçildi. Böylece talaş üretim maliyetinin büyük oranda düşmesi, cips fiyatının da benzer ithalatlara göre yüzde 50 civarında düşmesi bekleniyor.

Tek kristal nano bakır; İletişim, otomotiv, sağlık ve endüstriyel kontrol alanlarında çiplerde kullanılmaktadır. Pingyang’daki üretim hatlarının tam üretim kapasitesi ile Çin’deki ilgili sektörlerin ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’u karşılanabilecek. Bu ilerlemenin, Çin’in çip üretiminde büyük bir engeli aşmasına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin son yıllarda Çinli işletmelere çiple ilgili yaptırımlar uygulamasıyla birlikte, küresel çip tedarik zinciri bozuldu. Geçen yıl ortaya çıkan Kovid-19 salgınının etkileri de chip tedariğini ciddi şekilde yaptı. Bu durumdan en fazla etkilenen sektörlerden biri de otomotiv sektörüdür. Bu yıl küresel otomobil üretim hedefinin yüzde 6,2 oranında azalması bekleniyor. Tedarik zincirindeki aksama nedeniyle küresel otomobil üreticilerinin bu yıl otomobil üretimlerini 7 milyon 700 bin adet azaltacağı ve ekonomik kaybın 210 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor.

Aoto Forecast Solutions’ın açıkladığı verilere göre çip krizi, ağustos ayı itibarıyla küresel otomobil üretiminde 5 milyon 850 bin adetlik düşüşe neden oldu. Bu düşüşün 1 milyon 122 bini Çin pazarına ait. Çip krizinin etkileri sadece otomotiv sektöründe hissedilmiyor; Krizin etkileri akıllı telefonlar ve video oyunları gibi sektörlerde de görülüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz