• YARIM ALTIN
  1.750,00
  % 0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5331
  % 0,51
 • € EURO
  11,1501
  % 1,03
 • £ POUND
  13,1632
  % 0,66
 • ¥ YUAN
  1,4916
  % 0,43
 • РУБ RUBLE
  0,1358
  % 1,46
 • BITCOIN/TL
  585939,295
  % 4,97
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Çatışmaların ardından Lübnan’da ulusal yas ilan edildi, 9 kişi gözaltına alındı

Çatışmaların ardından Lübnan’da ulusal yas ilan edildi, 9 kişi gözaltına alındı

Kredibanka.net – Çatışmaların ardından Lübnan’da ulusal yas ilan edildi, 9 kişi gözaltına alındı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Hizbullah ve Şii Emel Hareketi yandaşlarının protestoları sırasında çıkan silahlı çatışmayla ilgili olarak 9 kişi gözaltına alındı.

Çıkış Tarihi: 00:14 – 15 Ekim 2021

Lübnan'da çatışmalar sonrası ulusal yas ilan edildi, 9 kişi gözaltına alındı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta patlamayla ilgili soruşturmayı yürüten Yargıç Tarek Bitar’ın görevden alınmasını protesto eden Hizbullah ve Şii Emel Hareketi yanlılarına ateş açılmasının ardından çıkan çatışmalarda, Beyrut Limanı’nda geçen yıl 6 kişi hayatını kaybetmiş, en az 30 kişi de yaralanmıştı.

Lübnan Ordusu tarafından yapılan açıklamada, baskınlarda Beyrut’ta silahlı çatışmalara karıştığı şüphesiyle 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, çatışmaların ardından ordunun bölgedeki varlığını artırdığı ve saldırıyı gerçekleştirenleri yakalamak için baskınlar düzenlediği belirtilirken, 1’i Suriye vatandaşı toplam 9 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. , gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlarla ilgili soruşturmanın “yetkili yargı organlarının gözetiminde” devam ettiği belirtilen açıklamada, ordu durumu yatıştırmak ve (toplumda) daha fazla bölünmeyi önlemek için her iki tarafla da temasa geçti. Açıklamada, “Komuta, daha fazla çatışmayı önlemek için bölgeye ordu birlikleri yerleştirdiğini ve silahlı insanların varlığına müsamaha göstermeyeceğini yineler” denildi.

MİLLİ SABAH AÇIKLANDI

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yarın Beyrut’taki şiddet olaylarında hayatını kaybedenler için bir günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Emel Hareketi, Suudi Arabistan ile yakın bağları olan Hristiyan partisi Lübnan Güçlerini (LF) saldırıyı organize etmekle suçladı. LF suçlamaları reddederek, Emel Hareketi’nin Yargıç Bitar’a yönelik düzenlediği protesto ve şiddeti kınadı.

BEYRUT LİMAN ARAŞTIRMASI RAF OLABİLİR

Korkular, Hizbullah ve müttefiklerinin Yargıç Bitar’ın Beyrut Limanı patlamasıyla ilgili devam eden soruşturmasının ülkeyi böleceğini açıklamasının ardından patlak veren şiddetin ardından şiddeti durdurmak için soruşturmanın rafa kaldırılacağı yönünde.

BEYRUT LİMANI PATLAMASI

4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda patlayıcıların bulunduğu bir depoda yangın çıktı ve ardından büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada en az 210 kişi öldü, 6.500 kişi yaralandı. Patlama sonucunda başkent Beyrut’ta birçok bölgede büyük hasar meydana geldi.

Patlamanın ardından olayla ilgili soruşturmayı ilk yürüten Yargıç Fadi Sawan, Şubat ayında görevden alındı ​​ve yerine Yargıç Tarek Bitar getirildi. Bitar, Temmuz ayında eski Başbakan Hassan Diyab ve bazı üst düzey yetkilileri ifade vermeye çağırdı.

Bitar, daha sonra meclise üç eski bakanın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep eden bir mektup göndererek, eski Maliye Bakanı Ali Hassan Halil, eski İçişleri Bakanı Nouhad Al-Machnouk ve eski Bayındırlık Bakanı Youssef Finianos’u soruşturma kapsamında sorgulamak istedi. soruşturma. Diyab’ın mahkemeye çıkarılmasına karar veren Hakim Bitar, duruşmaya katılmayan eski Bakan Finianos için de tutuklama kararı çıkardı.

Ekonomik krizin vurduğu Lübnan karanlığa gömüldü Ekonomik krizin vurduğu Lübnan karanlığa gömüldü