Buteflika’nın kardeşinin yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı

6
0

Cezayir eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın danışmanı ve kardeşi Said Buteflika ve beraberindeki eski yöneticilerin yolsuzluk ve sahtekarlık ile suçlandıkları davanın ikinci duruşması dün başladı.

Başkentin batı banliyölerindeki Kazablanka Ceza Mahkemesi, Said Buteflika, eski Adalet Bakanı Tayyib Luh, iş adamı Ali Haddad ve diğer sanıkların yargılandığı davanın ikinci duruşmasına başladı. Adı geçen şahıslar görevi kötüye kullanmak, adaletin işlemesine engel olmak ve resmî belgelerde sahteciliğe teşvikle suçlanıyorlar. Hâkim, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle hakkında uluslararası tutuklama emri bulunan eski Enerji Bakanı Şekib Halil’e ait bir dosyanın yürütülmesinde Said Buteflika ile yaptığı telefon mesajları nedeniyle eski adalet bakanını dinledi.  

Said Buteflika’nın avukatı Halid Burayu, Şarku’l Avsat’la yaptığı telefon görüşmesinde, Said Buteflika’nın, Şekip Halil, eşi ve oğlu hakkındaki yolsuzluk dosyasının çözülmesi için 2013 yılında girişimde bulunduğunu ve bunun da telefon mesajlarıyla gerçekleştiğini adli polis soruşturmalarıyla teyit edildiğini söyledi. Burayu, soruşturma savcısının, o dönem Adalet Bakanı olan Luh’un Said Buteflika’nın talebini yerine getirdiğini, Said Buteflika’nın da Halil dosyasına ait yargı sürecini etkilemeye çalıştığını söylediğini aktardı.

Luh, Adalet Bakanlığı Genel Müfettişi Tayyib bin Haşim’e Halil ve ailesi ile ilgili davayı savcılıkta çözmesini emretti. Soruşturma savcısı tarafından sorgulanması esnasında açıklamada bulunan Luh, 2013 yılında altı yıl boyunca yürüteceği bakanlık görevini devraldığında Halil dosyasını da miras aldığını, tutuklama emirlerinin hukuka aykırı olduğu ve düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Said ise davada nüfuzunu kullandığını inkâr etmedi.

Luh, dünkü ifadesinde, Adalet Bakanı tarafından kendisine yönelik suçlama hakkında, ‘Savunma Bakan Yardımcısı tarafından yasal olmayan bir şekilde bakanlığa atanmasının mümkün olmadığını, bu konudaki anayasa hükmünün açık ve net olduğunu yani savunma bakan yardımcısının hükümeti değiştiremeyeceğini’ söyledi.

Eski bakandan kasıt şu anda büyükelçi olan Belkacem Zeghmati’dir. O dönemdeki askeri sorumlu ise 2019 yılının sonunda vefat eden Genelkurmay Başkanı General Gaid Salah idi.

İş adamı Ali Haddad da adalet bakanının suçlamalara karşı çıkarken, sorgulama işlemleri geç saatlere kadar sürdü. Duruşmanın 27 Ekim’de başlaması kararlaştırılmıştı ancak savunma heyetinin talebi üzerine bu tarih ertelendi.

63 yaşındaki Said Buteflika 2019’un Mayıs ayında tutuklandı. Askeri mahkemede beraberindeki üç suçlu ile birlikte devlet otoritesine ve orduya karşı komplo kurmak suçlamasıyla 15 yıl hüküm giydiler. 2 Ocak tarihinde ise istinaf mahkemesinde beraat eden sanıklar, haklarında açılan diğer bazı davalar nedeniyle askeri cezaevinden sivil bir cezaevine nakledildiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz