Bugünün dijital yetenekleri Türkiye’de yetişiyor

62
0

Kurumsal uygulama ve yazılımda dünya lideri SAP, nitelikli iş gücü yetiştirmek ve gençleri kariyer yolculuklarında desteklemek amacıyla “Kodlama becerileriyle Günümüzün Dijital Yetenekleri” programını başlattı. güçlendirir. SAP tarafından 2016 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Injaz Al -Arab, ReBootKamp (RBK) ve Re: Coded ile birlikte başlatılan Today’s Digital Talents girişiminin toplam 77 biniş bloğu bulunuyor. Çocukları ve gençleri kodlamayla tanıştırdı. Projenin yeni hedeflerini duyurmak için düzenlenen “Kodlamaya Yolculuk” etkinliğine katılan SAP Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Murat Benlidayı, kodlama eğitimleriyle Türkiye’de 3000 gence daha ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Hızla dijitalleşen Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki (MENA) kodlama girişimleri genç işsizliğinin azaltılmasına ve yeni kariyer fırsatları yaratılmasına yardımcı oluyor. “Dünyayı daha yaşanır kılmak ve insan yaşamını iyileştirmek” vizyonuyla kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdüren SAP, 2016 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. “Bugünün Dijital Yetenekleri” programını yürütüyor. SAP, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR), Injaz Al-Arab, ReBootKamp (RBK) ve Re: Coded ile işbirliği içinde uygulandı ve ilk olarak 2016 yılında İnsani Yardım Merkezi’nde düzenlenen Birleşmiş Milletler World Today’s Digital Capabilities programı tarafından duyuruldu. Zirve, 14 ülkede toplam 77 bin, Türkiye’de ise 8654 çocuk ve genci kodlamayla tanıştırdı.

SAP Türkiye’nin 5 Ekim Salı günü ev sahipliği yaptığı Kodlamaya Yolculuk etkinliğinde “Bugünün Dijital Yetenekleri” programının detayları ve hedefleri paylaşıldı. SAP Global Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Alexandra Van Der Ploeg’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte; Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, SAP Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Murat Benlidayi, Genç Başarı Eğitim Vakfı Türkiye Başkanı Feyyaz Ünal, Başarı Eğitim Vakfı ve Batı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, temsilcinin katılımıyla Bakırköy Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmeni Songül SusarÂ’nın konuşması ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. paneli düzenlendi. Gazeteci Şule Güner’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Dijital Eğitim” panelinde çocuklara dijital becerilerin erken yaşta kazandırılmasının önemi tartışıldı.

“Teknoloji sınırları kaldırır”

SAP Global Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Alexandra Van Der Ploeg, etkinliğin açılış konuşmasında teknolojinin sınırları kaldırarak insanları birleştirdiğine dikkat çekti: Daha fazla önemsemeyi öğrendik. Karşılaştığımız bazı zorlukları birlikte aştık, birlikte güçlü olduğumuzu gördük. Çocuklarımızı farklı bir gelecek bekliyor. Onları bu geleceğe hazırlamak için verdiğimiz kodlama eğitimleri sadece kodlama bilgisi içermiyor; Büyük resme baktığımızda bu eğitimler gençlere analitik düşünme becerileri kazandırıyor, problem çözme becerilerini geliştiriyor, yaratıcılık ve yenilikçilik açısından potansiyellerini ortaya çıkarıyor. Çıkarmalarında onlara yardımcı olur. Sorun ne kadar büyük olursa olsun, her zaman bir çözüm vardır. Bu çözümü birlikte bulacağız” dedi.

‘Türkiye’de yetenek havuzu oluşturulmasını destekliyoruz’

Today’s Digital Capabilities programının dünyaya ilk kez 2016 yılında İstanbul’da düzenlenen BM Dünya İnsani Zirvesi’nde duyurulduğunu belirten SAP Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Murat Ben Â, “Dijital geleceğin merkezinde insan var. SAP olarak insan kaynağının yeteneğe dönüştürülmesi en önemli önceliklerimizden biridir. Türkiye’ye baktığımızda günümüz nüfusu genç ve teknolojiyle ilgileniyor. dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip. Bu anlamda da büyük bir potansiyele sahiptir. SAP olarak bu potansiyeli en iyi şekilde ortaya çıkarmak için Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini geliştirmeye kararlıyız, çocuklar 21. yüzyıl iş dünyasının talep ettiği dijital becerilerle gençleri ve gençleri donatmaya odaklanan projeler hayata geçiriyoruz. dünya ve yetenek gelişimi üzerine. Bu projelerden en öne çıkanlarından biri de 14 ülkede yürütülen Bugünün Dijital Yetenekleri Programı. Bu program ile 2016 yılından bu yana Türkiye’de toplam 77 bin çocuk ve yaklaşık 8654 çocuk ve genç kodlama eğitimi aldı. Türkiye’de kodlama eğitimleri ile önümüzdeki dönemde 3000 gence daha ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de düzenlenecek istihdam odaklı eğitim kamplarına şimdiden 800’den fazla genç başvurdu. Ocak 2022’ye kadar 1000 gence daha ulaşmayı hedefliyoruz. Çağımızın yeni ortak dili olan kodlama, dünyadaki eğitim kurumlarında hızla müfredata giriyor. Bu dili öğrenen gençler, bilgisayar programlamanın temel ilkelerini öğrenirken, kendilerini geliştirerek geleceğin girişimcileri arasında kolaylıkla yer alabilecekleri bir eğitim ile donatılmaktadır. Â SAP olarak teknolojimiz ve yenilikçi çözümlerimizle daha iyi bir gelecek için çalışıyor, Türkiye’nin yetenek havuzunun oluşturulmasına destek oluyoruz.

Türkiye Genç Başarı Eğitim Vakfı Başkanı Çelik renÂ, bölgedeki 14 ülkede 77 bin gence dokunan Today’s Digital Talents programı kapsamında SAP ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyor. Bu girişim, JA Türkiye – Gençlik Eğitim Vakfı olarak gençlerin eğitimini ve geleceğini olumsuz etkileyen eksiklikleri gidermeye odaklanarak benimsediğimiz temel değerlerimizi yansıtmaktadır. COVID-19, küresel dijital ekonomiye uyum sağlamak için yeterli donanıma sahip olmayan gençlerin teknik dönüşümünü büyük ölçüde etkilediğinden bu konu daha acil hale geldi. 2020 yılında SAP ile iş birliği yaparak 32.000 öğrenciyi temel kodlama becerileriyle tanıştırdık. Gençlerin gelişimleri için gerekli becerilere, kaynaklara ve ağlara sahip olmalarını sağlamak için bu yolculuğa devam etmeyi ve mümkün olduğunca çok gence ulaşmayı hedefliyoruz.

Genç Başarı Eğitim Vakfı ve Batı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Ãœna da SAP’nin Today’s Digital Capabilities programı gibi programlarla yeni dünya düzenine ve dijital ekonomiye uyum sağlayabiliyor.

‘En önemli hedef fırsat eşitliği’

Panelin konuşmacılarından Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan GÜR, “Pandemi üzücü olsa da hepimiz için önemli fırsatlar yaratıyor. Dijital eğitim de bu fırsatlardan biriydi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu süreçte hızla harekete geçtik ve dijital eğitim platformu EBA’yı oluşturduk. Dijital eğitim, çocuklarımızın kendilerini geliştirmeleri, dijital içeriklerle teknik becerilerini artırmaları ve yeteneklerini dünyaya açmaları için çok önemli bir araçtır. Eğitimde en önemli hedefimiz tam bir fırsat eşitliği sağlamaktır. Bu eşitliği dijital eğitimin tabanını genişleterek sağlamak mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı olarak hem yüz yüze hem de dijital eğitim olanaklarını birleştirecek önemli çalışmalar yürütüyoruz.

Bakr›k, Bugünün Dijital Yetenekleri program› kapsam›nda SAP Türkiye’nin gönüllü çal›flanlar›ndan e¤itim alan ö¤rencilerin genellikle dezavantajl› bölgelerden gelen çocuklar oldu¤unu söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Temsilcisi Songül SusarÂ, “Potansiyellerini görüyoruz ve öğrencilerimizin kendi potansiyellerini keşfetmelerini istiyoruz. Genç Başarı Eğitim Vakfı, SAP Türkiye gönüllüleri ile öğrencilerimiz arasında güzel bir köprü kurarak çalışmalarımızın ilkokul seviyesine inmesine yardımcı oldu” dedi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Today’s Digital Talents programı kapsamında eğitim gören ve şu anda kariyerine Front-end Developer (Arayüz Geliştirici) olarak devam eden Tarkan Mansuroğlu, mezun olmuştum. Finans okudum ve eğitimim çoğunlukla teorikti. Pandemi başlayınca ve koşullar değişince biraz daha erken hareket etmeye karar verdim. Daha önce internette bulduğum videolar ve pdf kitaplarla yazılım öğrenmeye çalışıyordum. Yazılım dünyası o kadar geniş ki birinin size biraz ışık tutması gerekiyor. Re:coding ile tesadüfen karşılaştım ve ilk gördüğümde inanamadım. Harika ortakları ve ağları vardı. Böyle bir eğitimin gerçekten var olabileceğine inanmakta zorlandım. Kısa bir süre sonra antrenmanlara başladık. 5 ayın sonunda bu eğitimle hayatım değişti. İş piyasasında talep edilen becerileri bize aktardılar, ama aslında bize bu becerileri artırırken öğrenmeyi öğrettiler. Artık daha özgür ve güçlü olduğumu düşünüyorum” dedi.

Katıldığı eğitimlerin ardından Front-end Developer olarak çalışmaya başlayan Emre Erdem, “Üniversitede okurken interneti daha çok bir oyun alanı olarak görüyorduk. Â Daha sonra internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Birçok konuda eğitim aldık. Ancak, bu eğitimler biraz bireysel kaldı. Bu yüzden üniversiteden mezun olurken çok zorlandık. Çevremde Kapadokya’da benzer bir kariyer yapmış ve tecrübesi olan pek fazla insan bulamadık. Â Staj için e-posta gönderdiğimde cevap gelmedi. Re:coding ile aldığım eğitimler farklıydı. Bazı soruları araştırmamız, öğrenmemiz, derse katılmamız istendi. Kendimiz geliştiriyorduk. Uygulama kısmına geldiğimizde eğitmenlerimiz bize yardımcı oluyordu. Tarkan’ın dediği gibi bize öğrenmeyi öğrettiler. İnterneti doğru kullanmayı öğrendiğimizde her şeyi kendimiz öğrenebileceğimizi öğrendiğini söyleyerek eğitimlerle değişen hayatını katılımcılarla paylaştı.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz