“Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesine Vodafone iş ortaklarından destek artıyor

48
0

Vodafone’un elektronik atık bilincini artırmak ve elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiği “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesi iş ortaklarının desteğiyle büyümeye devam ediyor. Şirket, 15 yeni kurumsal iş ortağıyla birlikte 6 ilde yaklaşık 14 bin çalışanın desteğiyle topladığı elektronik atıkları geri dönüştürerek Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kodlama kursları açacak.

2025 yılına kadar tüm dünyadaki operasyonlarının çevresel etkisini yarıya indirmeyi hedefleyen Vodafone, Türkiye’de de çevresel ayak izini azaltma çalışmalarına devam ediyor. Vodafone, elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesini ülke geneline yayıyor.

Şirketin yeni kurumsal iş ortakları Artofis Mobilya, Balkantürksiad, Ballı Metal, Elektroteks, Elyafteks, HTS Metal Kalıp Otomotiv, İnoksan, Matlı Yem, Mavi Yeşil Danışmanlık, Yönetici Bilgisayar, Numeko Safety, Özhan Markets Chain, Penguen Gıda, Uludağ İçecek’tir. ve Yeşim Tekstil. Projeye katılarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’daki ofis ve fabrikalarında yaklaşık 14 bine yakın çalışanın desteğiyle e-atık toplamaya başladı. Toplanan e-atıkların geri dönüşümünden elde edilecek ekonomik gelir ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kodlama sınıfları açılacak. Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat iş birliğiyle yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında uygulanacak sınıflar, kodlamayı öğrenmek isteyen tüm çocuklara ücretsiz olacak.

Amaca yönelik bir şirket olma hedefiyle çalıştıklarını belirten Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Dünyaya bir söz verdik; 2025 yılına kadar 1 milyar insanın hayatına dokunacak ve faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkimizi yarıya indireceğiz. Bu doğrultuda 2025 yılına kadar Türkiye’deki elektronik atıkların %100’ünü geri dönüştürmeyi hedefliyoruz. Elektronik atıkların doğru geri dönüşümünü sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla ‘Bu Atık Kod Yazıyor’ projesini hayata geçirdik. Topladığımız elektronik atıkların geri dönüşümünden elde ettiğimiz ekonomik gelirle okullarda kodlama sınıfları kurduk. Bugüne kadar 7 ilde kodlama sınıfları açtık. Şimdi 15 yeni kurumsal iş ortağımızla birlikte 6 ilde binlerce çalışanımızın desteğiyle topladığımız elektronik atıkları geri dönüştürerek Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kodlama kursları açacağız. Herkes için daha iyi bir gelecek hedefiyle değer yaratan sürdürülebilirlik alanında çalışmaya devam edeceğiz.”

7 ilde kodlama sınıfı açıldı

Vodafone, eğitimi destekleme ve azaltma hedeflerini harmanladığı “Bu Atık Kod Yazıyor” projesi ile çalışanlarının ve iş ortaklarının evlerinden getirilen elektronik atıkları toplayarak lisanslı geri dönüşüm firması Akademi Çevre tarafından geri dönüşüme kazandırılmasını sağlıyor. çevresel etkisi. Geri dönüşümden elde edilen ekonomik gelirle Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında okullarda kodlama sınıfı kuruluyor. Mayıs 2019’da başlayan proje kapsamında şimdiye kadar Mardin, Samsun, Adana, Gaziantep, Uşak, Bingöl ve Çanakkale’de kodlama sınıfları açıldı. Vodafone’un kurumsal çözümlerini tanıtmak için Türkiye’yi dolaşan Vodafone İş Dijitalleştirme Tırı da gittiği illerde elektronik atıkları toplayarak projeye katkı sağladı. 2020 yılında kurumsal iş ortakları Artitel, Deloitte Türkiye, Hewlett Packard Enterprise, Karel Elektronik, KPMG Türkiye, Mikrolink ve Ostim Organize Sanayi Bölgesi projeye katıldı.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz