Borçlanma tavanı meselesi

22
0

ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD’nin 28,4 trilyon dolarlık borç tavanına 18 Ekim’e kadar ulaşılacağını ve bu tarihten sonra Hazine’de nakit kalmayacağını belirtti. ABD Hükümeti, harcadığı her 1 doların %20’sini borç alır. Amerika borç tavanına ulaşırsa; Tahvillerini geri alamayarak temerrüde düşebilir, kamu ve emekli maaşlarını ödeyemez duruma gelebilir. Hazinenin ödünç alınamadığı noktada tek nakit kaynağı vergiler olacaktır. Borçlanma limitinin yükseltilebilmesi için 100 kişilik Senato’nun 60’ının oyunu almak gerekiyor. Azınlık Cumhuriyetçileri, ABD Başkanı Biden’ın devasa altyapı paketinin küçültülmesini talep ederek borç tavanına izin vermiyor. Demokratlar borç tavanı tasarısını daha önce iki kez Senato’ya getirmesine rağmen Senato’da onaylanmadı. 2011 yılında daha önce borçlanma limiti onaylanmamış; ABD tarihinde ilk kez kredi notunun düşürülmesine neden olarak S&P500’ün değerinin %20’sini kaybetmesine neden oldu. Ayrıca ABD Senatosu’ndaki borç tavanı ihtilafı, son 10 yıldır tekrarlanan ve nihayet onaylanan siyasi bir meseledir. Azınlık Cumhuriyetçilerinin borç tavanını yıl sonuna kadar uzatma önerisi, bu siyasi çatışmada bir başka adım. Borç tavanı uygulamasının 18 Ekim’den yıl sonuna ertelenmesi kısa vadede piyasalardaki bu baskıyı ortadan kaldıracaktır.

Dolar/TL cinsinden direnç destekleniyor. TCMB bugün saat 10:00’da Yatırımcı Toplantısı düzenliyor. Toplantı öncesi dolar endeksinin diğer gelişmiş para birimleri karşısında güç kazanması, direnç seviyesini 8.8550’ye çevirdi. 8.8850 desteğini ve 8.9700’ü direnç seviyesi olarak izliyoruz. TCMB’nin ekonomik büyüme ve enflasyon konusunda yapacağı açıklamalar ve Cumhurbaşkanı’nın soru cevap kısmında verdiği cevaplar döviz kurunda oynaklık yaratabilir.

BİST100’de dipler yenilendi. Â TL bazında Eylül ayı düşük ve dolar bazında yılın en düşük seviyesi yenilendi. İşlem hacminin 16,5 milyar TL’yi bulması, kısa vadede zayıflığın devam edeceğini gösterdi. TCMB Yatırımcı Toplantısı’nın sonuçları, yatırımcılar olumlu bir sonuç gösterse bile endeksi tekrar yukarı çekebilir. dikkatli olabilirler. 1385 direnç noktamız, 1370 ve 1340 ise kısa vadeli destek noktamız.

Ekim vadeli işlem sözleşmesi BİST30. 1500 ve 1495’ten düşen ortalamalar dün 1484 desteği üzerinde ağır baskı yarattı. Günün büyük bölümü 1476-1487Â arasında geçerken, kapanış bu aralıkta gerçekleşti. Ana desteklerden tepki gelmemesi, alt seviyenin 24 Eylül’de yenilenmesi yeni bir dip arayışını beraberinde getirecek. Olası dipleri bulmak için 1470 ve 1450 desteklerini test edebiliriz. 1500’e tepkiler bu zayıflıkta satışlarla karşılanacak.

Ekim vadeli Dolar/TL. Dün 9,03’ün yükseği test edildi ve günün sonunda tekrar 9.00’un altında kapandı. Spot kurdaki sıkışıklığın yukarı yönlü kırılmasının ardından geri çekilme ile 9,00-9,05 dirençleri korundu. Spot faiz yatay kalmaya devam ederse, vade tarihi yaklaştıkça 8.87’ye doğru bir geri çekilme başlatabilir.

Kaynak: ÜNLÜ & Co.
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz