Blinken’dan Filistin-İsrail meselesinde ‘iki devletli çözüm’ vurgusu

6
0

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrailli ve BAE’li mevkidaşlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, Filistin-İsrail anlaşmazlığını sona erdirmenin tek yolunun “iki devletli çözüm” olduğunu vurguladı ve İran’la diplomasi ilerlemezse, ABD Devletler “diğer seçeneklere” yönelecek.

Sözcü.com.tr

Çıkış: 22:15 – 13 Ekim 2021

Blinken'den Filistin-İsrail sorununda 'iki devletli çözüm' vurgusu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile ABD’nin başkenti Washington DC’de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanları ortak basın toplantısı düzenledi. ABD’nin İsrail ile Arap ülkeleri arasında Abraham Anlaşmaları olarak bilinen anlaşmaları genişletmek için çalıştığını belirten Blinken, bu tür bağların yeniden kurulmasının İsrail ile Filistin arasındaki gerilimi durdurmak için de kullanılabileceğini umduğunu dile getirdi.

Blinken, İsrail ile BAE arasındaki olumlu ilişkilere övgüde bulunarak, üç ülkenin de dini hoşgörü, su ve enerji üzerinde çalışacağını kaydetti.

FİLİSTİN VE İSRAİL İÇİN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Blinken, Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirmenin tek yolunun “iki devletli çözüm” olduğunu vurgulayarak, her iki taraf için eşit özgürlüklerin teşvik edilmesinin önemli olduğunu açıkladı. Blinken, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde kapatılan Kudüs’teki ABD konsolosluğunu yeniden açmayı planladıklarını belirtti.

İRAN’A NÜKLEER ANLAŞMA TEHDİTİ

Blinken ayrıca İran’a nükleer anlaşmaya katılmak için zamanın tükendiğinin sinyalini verdi ve İran’la diplomasinin ilerlememesi halinde ABD’nin “başka seçeneklere yöneleceğini” belirtti.

Blinken, “İran’ın yarattığı zorlukla başa çıkmak için her seçeneğe bakacağız” diyen Blinken, “Diplomasinin bunu yapmanın en etkili yolu olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Ancak diplomasinin iki taneye ihtiyacı var ve İran’ı görmedik” dedi. Bu noktada bunu yapmaya hazırız” dedi.

“İRAN’IN NÜKLEER BİR TEHDİT OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİM”

Filistinliler de dahil olmak üzere tüm insanların iyi bir yaşam sürme hakkına olan bağlılığını vurgulayan Lapid, İsrail’in son dört ayda BAE, Fas ve Bahreyn’de büyükelçilikler açtığını ve Mısır ile Ürdün arasındaki savaşı barışa çevirdiğini söyledi. Lapid, İran’ın sürekli büyüyen bir nükleer tehdit olduğu konusunda uyardı ve İran’ın nükleer bir tehdit haline gelmesine izin vermeyeceğini belirtti. Lapid, İsrail’in İran’a karşı her an harekete geçebileceğini vurguladı.

AL-NAHYAN İSRAİL’İ ZİYARET EDECEK

Al-Nahyan, “Filistinliler bölgede barışın sağlanmasında en önemli unsur olacak” diyerek, “Komşularımız olmadan bölgede barıştan söz edemeyiz” dedi.
Al-Nahyan, yakında İsrail’i ziyaret edeceğini de belirtti.

Google ve Amazon çalışanları isyan etti: İsrail ordusuyla bağlarınızı kesin Google ve Amazon çalışanları isyan etti: İsrail ordusuyla bağlarınızı kesin 60 yaş üstü ABD'li uzmanlardan aspirin uyarısı: İç kanama riskini artırıyor 60 yaş üstü ABD’li uzmanlardan aspirin uyarısı: İç kanama riskini artırıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz