• YARIM ALTIN
  1.760,00
  % 0,83
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6131
  % 1,38
 • € EURO
  11,1643
  % 1,19
 • £ POUND
  13,2214
  % 1,11
 • ¥ YUAN
  1,5031
  % 1,21
 • РУБ RUBLE
  0,1364
  % 1,97
 • BITCOIN/TL
  587426,353
  % 4,72
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Bitcoin Zincir Üstü Analizi: Yükseliş Trendi Onay Aldı

Bitcoin Zincir Üstü Analizi: Yükseliş Trendi Onay Aldı

Bitcoin (BTC) için Tahrip Edilen Madeni Para Günleri (CDD) ve Tahrip Edilen İkili Para Günleri (İkili CDD) gibi zincir üstü göstergelere baktık. Bu göstergeler, şu anda işlem gören BTC’nin yaşını belirlemek için kullanılır.

Şu anda devam eden Bitcoin fiyat artışına rağmen CDD, sürekli olarak son üç aya göre daha düşük değerler gösterdi. Bu, eski paraların hareket etmediğini ve uzun vadeli Bitcoin’cilerin ısrarla kripto paraları ellerinde tuttuklarını gösteriyor.

Bitcoin CDD’si

CDD, transfer edilen kripto para birimlerinin ömrünü ölçmek için kullanılan bir göstergedir. Daha spesifik olarak, bir kripto para biriminin bir işleme dahil olmadan önce kaç gün “biriktiğini” ölçer.

Bir jeton harcanmadan bırakılırsa ve işlem yapıldıktan sonra imha edilirse bu günler artar.

CDD değerleri, her gün yok edilen kripto para biriminin gün sayısını temsil eder. Sayı ne kadar yüksek olursa, bu paralar nihayet harcanmadan önce aynı yerde o kadar uzun süre kalır. Gösterge genellikle piyasa döngüsü zirvelerinden önce ve çöküşlerden sonraki ilk sıçrama sırasında yükselir. Bunun nedeni, uzun vadeli yatırımcıların kendilerini zayıf hissettiklerinde pozisyonlarını tasfiye etmek için acele etmeleridir.

2020/2021 boğa piyasasındaki harekete bakıldığında, BTC fiyatının ilk kez 40.000 doların üzerine çıktığı 8 Ocak’ta önemli bir artış yaşandı. Bu, CDD’nin 36 milyon (siyah daire) değerine ulaşmasından bu yana ilk kâr işaretiydi.

Bunu takiben 31 Temmuz’da (mavi daire) önemli bir artış daha oldu. O zamanlar, yukarı yönlü hareket, kripto para birimlerinin uzun vadeli satışı nedeniyle bir rahatlama rallisi gibi göründüğü için düşüş işaretiydi.

Bununla birlikte, mevcut yukarı hareket sırasında, CDD çok düşük okumalar gösterdi ve 15 milyona ulaştı (siyah ok). Bu, BTC fiyatının 30.000 dolara düştüğü 2021 Mayıs ayı sonlarında/Haziran başlarında yapılan okumalarla karşılaştırılabilir.

Dolayısıyla BTC fiyatı artıyor olsa da, hareketsiz kalan coinlerin çoğu hareket etmiyor. Bu, yükseliş piyasasına olan güçlü inancın bir işaretidir.

İkili CDD

İkili CDD, CDD okumasının ortalamasını alır. Belirli bir gün için okuma ortalamadan yüksekse bir, daha düşükse sıfır değerini döndürür.

1 Ağustos’tan bu yana, sadece sekiz gün ortalamadan daha yüksek okumalara sahipti. Bu bir yükseliş işareti olarak görülüyor, BTC fiyatı yükseldikçe ortalama CDD düşüyor. Bu, piyasada güçlü bir yükseliş inancını doğruluyor.

Kaynak: Glassnode

7 Ekim 2021 tarihli Bitcoin BeInCrypto’da yayınlandı Analizi okumak için lütfen tıklayınız.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.