• YARIM ALTIN
  1.749,00
  % 0,78
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5288
  % 0,49
 • € EURO
  11,1450
  % 1,01
 • £ POUND
  13,1482
  % 0,56
 • ¥ YUAN
  1,4915
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1357
  % 1,41
 • BITCOIN/TL
  584336,580
  % 4,32
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Bitcoin Yeni Rekorlara Doğru Hızla İlerliyor

Bitcoin Yeni Rekorlara Doğru Hızla İlerliyor

Bitcoin (BTC), Eylül ayında ulaştığı zirveleri aştı ve şu anda rekor seviyeye doğru ilerliyor. Ancak bu süreçte aşılması gereken bir direnç daha var.

Bitcoin (BTC), yeni bir fiyat rekoru kırmadan önce kısa süreli bir ret yaşayabilir. Ancak yakın gelecekte rekor bir seviyeye ulaşılması bekleniyor.

Bitcoin Yaklaşma Direnci

Bitcoin fiyatındaki yükseliş Temmuz ayından bu yana devam ediyor. Ancak artış hızı 6 Ekim’de zirve yaptı.

Bir sonraki direnç bölgesi 57.200 dolar. Ayrıca bu direnç bir fib’dir. Geri çekilme seviyesinden oluşur ve ayrıca yatay bir direnç bölgesi ile kesişir. Bu nedenle, 57.200 dolarlık bölge, geçiş olduğu ve BTC şu anda hızla ona doğru hareket ettiği için çok güçlü bir direnç. Bu direncin aşılması halinde 64.640 dolarlık rekor seviyeye ulaşılması bekleniyor.

Günlük grafik ölçeğindeki RSI ve MACD yükseliş gösteriyor. Önemli bir artış yaşayan RSI, 21 Temmuz’dan bu yana ilk kez 50 seviyesinin üzerine çıktı (yeşil ok). 21 Temmuz’da geride kalan 50 seviyesiyle birlikte yukarı yönlü bir hareketin başladığı da biliniyordu.

RSI’nın yanı sıra MACD de yükselişte ve pozitif bölgede hareket ediyor. Dolayısıyla uzun vadeli trende kıyasla kısa vadeli trendin daha hızlı hareket ettiği ve daha hızlı arttığı söylenebilir.

Sonuç olarak, günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler yükseliş eğilimi gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat Hareketinin Geleceği

Dalga sayısı analizi, yükseliş hareketinin devam edeceği senaryosunu destekliyor.

Fiyat hareketine bakıldığında yükselen paralel kanaldan çıkış olduğu görülüyor. Bu, BTC’nin bir yükseliş dürtüsü içinde hareket ettiği anlamına geliyor. Bu nedenle önceki düşüş hareketinin sadece bir düzeltme olduğu ve yükselişin devam ettiği söylenebilir.

Beş dalgalı bir yapı düşünüldüğünde, üçüncü dalga genellikle uzama olasılığı en yüksek ve en keskin olan dalgaya karşılık gelir. Yani en olası dalga sayımı analizine göre kanaldan çıkış, beş dalgalı yapının üçüncü dalgasının bir parçasını oluşturuyor ve Bitcoin şu anda dördüncü dalgada işlem görüyor. Bu durum iki farklı senaryoya işaret etmektedir.

Daha geçerli senaryoya göre BTC şu anda kanal veya üçgen şeklinde bir oluşumda yan yana olabilir. Ancak bu oluşumdan nihai bir çıkış bekleniyor.

İkinci senaryoya bakıldığında, BTC dördüncü dalga düzeltmesini tamamlayabilir ve ardından yükselmeye devam edebilir. Bu nedenle dördüncü dalga tamamlandığında keskin bir düşüş yaşanabilir. Öte yandan, yükselen paralel kanalın direnç çizgisiyle kesişen 48.000 dolarlık bölge, düşüşü sona erdirmek için destek görevi görebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Ayrıca uzun vadeli dalga sayımı analizi oldukça olumlu bir tablo ortaya koyuyor ve BTC’nin kısa sürede yeni bir rekor kırabileceğini gösteriyor.

Uzun vadeli dalga sayımı analizine göre Bitcoin şu anda 1-2/1-2 dalga oluşumunun ilk parçası (turuncu) içinde hareket ediyor olabilir. Bu nedenle, ilk parça tamamlandıktan sonra yukarı doğru hareket ivme kazanabilir. Öte yandan ikinci alt dalgada (turuncu) bir düşüş olabilir. Bu durumda altcoinler BTC’den daha iyi performans gösterebilir. Bununla birlikte, BTC’nin yeni bir fiyat rekoruna doğru ilerlemesi, altcoinlerin geride kalmasına neden olabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

7 Ekim 2021 tarihli Bitcoin BeInCrypto’da yayınlandı Analizinizi okumak için lütfen buraya tıklayın.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.