BİST100 endeksi

31
0

ABD Satınalma Yöneticileri Endekslerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve petrol fiyatlarındaki artışın enerji sektörü hisselerindeki yukarı yönlü hareketlerinin ardından ABD piyasaları Pazartesi günü kayıp kaydetti. Salı günü parasını bir ölçüde de olsa telafi etti. Asya Piyasaları ise yön bulmakta zorlandı. Yeni Zelanda Merkez Bankası 7 yılın ardından faiz oranlarını artırdı ve sıkılaştırma sinyali verdi. Çin Piyasaları altın hafta nedeniyle Cuma gününe kadar kapalı olacak. Enerji krizi ve hammadde maliyetlerindeki artış eğilimi ve yüksek enflasyonun beklentilerden daha uzun süreceği endişeleri piyasaları baskılamaya devam etti.

Küresel piyasalara paralel olarak, enerji krizinin de etkisiyle BÄ°ST100 endeksi sert geri çekildi. Â PETKM’ye sert satışlar ve havacılık sektörü hisseleri yaygınlaştı. Dolar/TL kurunun da tarihi zirve seviyelerine yakın işlem görmesiyle endeks günü 1.372’den kapattı.

Tarım Dışı İstihdam’ın önde gelen verisi olan ADP, Eylül’de beklentilerin üzerinde 568.000 arttı. Mayıs ayında pandemi ile yılın en iyi performansını gösteren özel sektör istihdamı, Temmuz ve Ağustos aylarında beklentilerin altında kalırken, bunu Eylül ayında beklentiler izledi. aşıldı.

Kaynak Bilgisi Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz