“Bebeğinizi hamile kalsanız da emzirebilirsiniz”

28
0

Anne sütü, bebekleri hayata hazırlayan en değerli besin olarak tanımlanır. Her anne bebeğini kendi sütüyle beslemek ister ancak emzirirken hamile kalan kadınlar hem bebekleri hem de bebekleri için bir sorun olup olmayacağı konusunda endişe duyar. Uzmanlar bu duruma “tandem emzirme” denildiğini, hem anneler hem de bebekler için sorun yaratmadığını ve bu süreçte emzirmenin devam etmesi gerektiğini belirtiyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Op. Dr. Aysel Nalçakan emzirmenin önemi ve tandem emzirme hakkında bilgi verdi.

Anne sütü bebek beslenmesinde son derece önemli ve yeri doldurulamaz bir besindir ve bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm enerji ve besin maddelerini içerir. Aynı zamanda bebeğin psikolojik gelişimine de katkı sağlar. Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir, bebeklerde güven duygusunu geliştirir. Bebeğin bağışıklık sistemi yaşamın ilk günleri ve ilk yıllarında henüz tam olarak gelişmemiştir ve annesi tarafından korunmaya ihtiyacı vardır. Anne bu korumayı bebeğini emzirerek sağlar. Özellikle ilk kritik temas doğumdan hemen sonra geciktirilmemeli ve bebek 1 saat içinde emzirilmelidir. Ancak her iki yeni doğan bebekten biri doğumdan sonraki bir saat içinde anne sütü ile beslenmez ve bu da onları hastalık ve ölüm riskinden koruyacak antikorlardan ve temel besinlerden mahrum bırakır.

Anneler hamileyken emzirip emzirmeme konusunda kafaları karıştı

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği gibi doğumdan sonra 6 ay boyunca bebeğe sadece anne sütü verilmesi önemlidir. Çocuk emziriyorsa emzirme 2 yaşına kadar devam edebilir. Ancak bazen iki gebelik arasındaki süre kısa olabilir. Bu durumda annelerin kafası karışabilir. Annelerin “hamileyken bebeği emzirmeli mi, emzirmemeli mi” gibi soruları olabilir. Hamileyken emzirmeye tandem emzirme denir.

Emzirmek erken doğuma neden olmaz

Geçmiş yıllarda gebenin bebeğini emzirmeyi bırakması gerektiği, anne karnındaki bebeğin emzirirken gelişemeyeceği ya da meme ucunun uyarılmasıyla oksitosinin artmasının düşük, erken doğum tehdidi gibi gebelik komplikasyonlarına neden olabileceği düşünülürdü. Bununla birlikte, çalışmalar, hamileyken emzirmenin düşük, erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve düşük doğum ağırlığına neden olduğu argümanlarını çürütmüştür. Yani 2 yaşına kadar emzirmeye devam edilmelidir.

Hamileyken emzirilen bebek zehirlenmiyor

Anne sütünün kolostruma dönüşmesi nedeniyle bebek bu tadı sevmeyebilir ve kendi kendine emmeyi bırakabilir ve emzirmeye devam eden bebeğin dışkısı değişebilir. Ancak bu tamamen anne sütünün dönüşümünden kaynaklanmaktadır, bu nedenle tandem emzirme bebeği zehirlemez.

Hamilelikte alınması gereken sağlık önlemleri ihmal edilmemeli

Tandem emzirme ile bebeklerin birbirleri ve anneleri ile olan ilişkileri olumlu yönde etkilenir. Ayrıca annenin hamile olduğu için bebeğini sütten kesmek zorunda kaldığı için duyduğu suçluluk ortadan kalkar. Tandem emziren anneler mutlaka iyi beslenmeli ve gebelik takiplerini ihmal etmemelidir.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz