• YARIM ALTIN
  1.763,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6210
  % 1,45
 • € EURO
  11,1675
  % 1,24
 • £ POUND
  13,2427
  % 1,28
 • ¥ YUAN
  1,5037
  % 1,27
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 2,21
 • BITCOIN/TL
  589120,307
  % 4,49
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Babacan: ‘Sayın Erdoğan’ı çarşıya çıkıp insanların arasına karışmaya çağırıyoruz’

Babacan: ‘Sayın Erdoğan’ı çarşıya çıkıp insanların arasına karışmaya çağırıyoruz’

Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘Hayatın reel enflasyonunda yüzde 40,50’lik bir artış var’

“İşçilerin ve memurların hayatından memnun olduğunu söyleyen Sayın Erdoğan’a çağrımız; Pazara çıksın, sokağa çıksın, insanlarla kaynaşsın. Önceden program kurmadan bir kahvehanede rastgele otursun. Emeklilerin hayatlarından memnun olup olmadıklarını size söylemelerine izin verin. Tüm sabit gelirlilerin maaş artışları resmi enflasyona göre yapılır. TÜFE 19. Ancak hayatın reel enflasyonunda yüzde 40, 50 gibi artışlar var. TÜİK’in açıkladığı gıda enflasyonu 30’lu yıllarda. Mızrak çuvala sığmadığı için figürleri ancak uydurarak düzeltebilirler. Sabit gelirli vatandaşlarımızın geliri ancak resmi enflasyon kadar artırılıyor. Ama çarşı piyasası enflasyonu can yakıyor.”

‘Dünya enflasyonu sıfırdan maksimum yüzde 4’e çıkarıyor’

“Girdi maliyetlerinin resmi oldukça kötü. Evet, şu anda dünyada bir enflasyon sorunu var. Ancak bu, dünyada yüzde sıfır civarında olan ve maksimum yüzde 3 veya 4’e yükselen enflasyonla ilgili bir sorun. Enflasyon yüzde 4’e ulaştığı için dünya ‘Durum iyi değil önlem alsak mı, para politikasında değişiklik olur mu’ diye tartışıyor. Elimizdeki tablo 19’dur. TÜİK’in resmi rakamlarına inanırsak tüketici fiyatlarındaki enflasyon üretici fiyatlarındaki %19’dur.

‘Adalet sağlanmazsa ağızlarıyla kuş yakalasalar bile ekonomide beklenen sonuç çıkmaz’

“Türkiye’de enflasyonun temel kaynağı döviz kurundaki artıştır. Döviz kuru arttığında A’dan Z’ye her şey artacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladıktan sonra irili ufaklı en az dört kur saldırısı yaşadık. Bu nasıl bir ortam yarattı? Hem döviz kuru, hem faiz hem de enflasyon arttı. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu sorun yanlış yönetimdir. Sorunların çözümü için ülke ne olursa olsun dürüst ve yetkin bir kadro, istişare ve ortak akıl gerekir. Ağızlarıyla kuş yakalarlarsa, hukuk, adalet ve insan hakları konusunda yapılması gerekenleri yapmazlarsa, ekonomide beklenen sonuç asla oluşmaz.”

‘Aday mı, politika mı değiştirecekleri onların işi’

“Araştırmalara ve fiili sahaya baktığımızda, bir sonraki seçimlerde Sayın Erdoğan ve Halk İttifakı’nın yeniden seçilmesi çok zor görünüyor. İşler çok zor. Aday olup olmadıklarına veya politikayı değiştirip değiştirmediklerine karar vermek onların işidir. Biz kendi işimize bakarız.”

‘Sistem değişikliği gerekli ama yeterli değil’

“Sistem değişecek, sorunlar düzelecek diye bir şey yok. Sistem değiştirilmeli, parlamenter sistem uygulanmalı. Bu gereklidir ancak yeterli değildir. İktidardaki zihniyetin değişmesi gerekiyor. Tam bir güç değişikliğine ihtiyaç var.”

‘Vatandaşlarımızı uzlaşılmış bir parlamenter sistemle karşı karşıya getirirsek daha iyi sonuçlar alacağız’

“Sistem değişikliği şüphesiz önemlidir. Altı kişinin bir arada olduğu bir masadayız. Tüm hazırlıklar masada. Farklı tarafların üzerinde çalıştığı ve olgunlaştırdığı hazırlıklar var. Buradaki amaç, tüm bu çalışmaları mümkün olduğunca tek bir çalışmada toplamaktır. En azından ilkeler, değerler ve amaç konusunda ortak bir noktaya ulaşmayı önemsiyoruz. Geniş bir siyasi ve toplumsal mutabakatın sağlandığı parlamenter sistemle vatandaşlarımızı karşı karşıya getirirsek çok daha iyi sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyoruz.”

Görüşmede Sabri Tekir, Cafer Güneş ve Fatih Aydın, Saadet Partisi heyetinde yer aldı. Babacan’a partisinin genel başkan yardımcıları Sadullah Ergin ve İbrahim Çanakcı ile genel sekreter Medeni Yılmaz eşlik etti.

Hibya Haber Ajansı