Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında kritik görüşme

8
0

Kredibanka.net – Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında kritik görüşme

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Belarus’un başkenti Minsk’te Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile bir araya geldi ve Rusya’nın inisiyatifiyle Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Konseyi kapsamında Mirzoyan ile bir araya geldi. (BDT).

Yayınlanma: 18:53 – 14 Ekim 2021

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Belarus’un başkenti Minsk’te Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile bir araya geldi.

Bayramov, Rusya’nın inisiyatifinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Konseyi kapsamında Minsk’te bir görüşme gerçekleştirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede Bakan Bayramov’un, Azerbaycan’ın bölgedeki çatışma sonrası durum ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusundaki tutumunu dile getirdiği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin önemini vurguladığı kaydedildi. 10 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021’de imzalanan üçlü deklarasyonların tam olarak uygulanması.

Görüşmede Azerbaycan’ın uluslararası hukuk, toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığı ilkelerine saygı temelinde Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye hazır olduğu ifade edildi.

Bu kapsamda Azerbaycan’ın Ermenistan ile sınırlarının belirlenmesi sürecine ilişkin müzakerelerin başlatılmasının önemli olduğu kaydedildi. Ayrıca, bölgedeki tüm ulaşım iletişimlerinin açılmasına ilişkin anlaşmaların uygulanmasının önemine dikkat çekildi.

Aynı zamanda işgalden kurtarılan bölgelerde mayın tehdidinin insan hayatını doğrudan tehdit ettiğini belirten Bayramov, Ermenistan’ın gerçek mayın haritaları sağlaması gerektiğini vurgulayarak, kurtarılan bölgelerde yürütülen imar çalışmalarından da bahsetti.

Azerbaycan'dan Ermenistan'a ılımlı mesaj Azerbaycan’dan Ermenistan’a ılımlı mesaj

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz