Avrupa Birliği, göçmen tutumu nedeniyle Yunanistan’a soruşturma açacak

30
0

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Yunanistan’dan sığınmacılara yönelik insan hakları ihlallerine ilişkin “soruşturma açmasını” istedi. AB İçişleri Komiseri Ylva Johanson, “AB’nin verdiği para kabul edilemez davranışlar için kullanıldı” dedi.

Sözcü.com.tr

Çıkış Tarihi: 18:45 – 07 Ekim 2021

Avrupa Birliği, göçmen tutumu nedeniyle Yunanistan'a soruşturma açacak

AB Komisyonu, dünya çapında birçok sivil toplum kuruluşu ve gazetecinin yaptığı çalışmalarla AB ve uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiği tespit edilen Yunanistan için harekete geçti. Alman basınında yer alan haberde, AB Komisyonu’nun, Suriye savaşının başlamasıyla birlikte şiddetlenen ve Yunanistan’da çok sayıda insan hakları ihlali gerçekleştiren Yunanistan’a yönelik ihlallere ilişkin AB Komisyonu’ndan soruşturma açılması talebi geldiği bildirildi. denizde ve karada sınırı geçmeye çalışan mültecilere.

“AB PARALARI KABUL EDİLEMEZ DAVRANIŞLAR İÇİN KULLANILIYOR”

AB Komisyonu İçişleri Komiseri Ylva Johanson, Yunanistan’dan derinlemesine soruşturma talep ederek, “Alman medyasının getirdiği veriler son derece güvenilir. Yunanistan’ın yaptığı şoke edici. AB’nin verdiği para kabul edilemez davranışlar için kullanıldı” dedi.
Yunanistan ise görüntülerle kaydedilen insan hakları ihlallerini AB ülkelerinin göçmen istemediği bir fırsata çevirerek “AB’nin sınırlarını savunuyoruz” tezinin arkasına saklanarak suçlamaları reddediyor.

YUNAN MÜLTECİLER TÜRK SULARINA İTTİ

Alman medyası ise Ege Denizi’ndeki savunmasız mültecilerin Yunan polisi tarafından zorla Türk karasularına itildiğini açık ve net bir şekilde ifade etmiştir. Haberde yer alan bazı görüntülerde şişme botların havaya uçurulduğu ve sahil güvenlik botlarının yakınlardan geçerek büyük dalgalar oluşturarak şişme botları batırmaya çalıştığı açıkça görüldü. Yunanistan, AB Komisyonu’nun soruşturma talebine siyasi olarak itiraz etmeye çalışsa da, ilgili soruşturmayı açması bekleniyor.

AB, HIRVATİSTAN’IN DE SORUŞTURMA AÇMASINI İSTEDİ

AB Komisyonu, Hırvatistan’dan benzer uygulamalar nedeniyle soruşturma açmasını istedi ve görüntülerde Hırvat polisinin mültecileri zorla Bosna-Hersek’e geçmeye zorladığı görüldü.

Yunanistan Başbakanı'ndan Türkiye'ye üstü kapalı mesaj Yunanistan Başbakanı’nın Türkiye’ye verdiği örtülü mesaj ilginizi çekebilir 'NATO'nun Türkiye'ye karşı tutumu Yunanistan'ı harekete geçirdi' İlginizi Çekebilir ‘NATO’nun Türkiye’ye karşı tutumu Yunanistan’ı harekete geçirdi’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz