Avrupa alarm veriyor… Her beş kuş türünden biri yok olma tehdidiyle karşı karşıya

4
0

Kredibanka.net – Avrupa alarm veriyor… Her beş kuş türünden biri yok olma tehdidiyle karşı karşıya

Biyoçeşitliliği korumak için çalışmalar yürüten BirdLife International, Avrupa’da her beş kuş türünden birinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Sözcü.com.tr

Çıkış Tarihi: 11:25 – 14 Ekim 2021

Avrupa alarm veriyor… Her beş kuş türünden biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşları, yaşam alanlarını ve biyolojik çeşitliliği korumak için çalışan küresel bir koruma kuruluşu olan BirdLife International, Avrupa’daki kuş türleri hakkında endişe verici bir araştırma yaptı.

Batıda Azorlardan doğuda Ural dağlarına kadar 544 doğal kuş türünü inceleyen BirdLife International, Avrupa’da her beş kuş türünden birinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve kırmızı listede olduğunu açıkladı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, HABİTA’NIN TAHRİBATI…

BirdLife International’dan Avrupa ve Asya’dan sorumlu Anna Staneva, “Sonuçlar endişe verici ama şaşırtıcı değil,” dedi ve kuş türlerinin yüzde 30’unun popülasyonunun azaldığını belirtti.

Uzmanlar, kuş türlerinin azalmasında iklim değişikliği, habitat tahribatı ve çiftlik sayısındaki aşırı artışın rol oynadığını vurguladı. Su çulluğu, babun ve çiğdem gibi türler nesli tükenmekte olan kuşlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

ABD açıkladı!  23 türün soyu tükenmiş İlginizi Çekebilir ABD Açıklandı! 23 türün soyu tükenmiş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz