• YARIM ALTIN
  1.749,00
  % 0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5322
  % 0,52
 • € EURO
  11,1435
  % 0,99
 • £ POUND
  13,1649
  % 0,67
 • ¥ YUAN
  1,4916
  % 0,43
 • РУБ RUBLE
  0,1358
  % 1,44
 • BITCOIN/TL
  586526,340
  % 5,15
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne 1500 ziyaretçi katıldı

Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne 1500 ziyaretçi katıldı

3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde 110 savunma sanayi firması vücut gösterisi yaptı. Yaklaşık 1.500 ziyaretçiyi ağırlayan MRBS’de sınır güvenliği her yönüyle konuşuldu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, İçişleri Bakanlığı himayesinde, Milli Savunma Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı destekleriyle, Savunma Sanayii Başkanlığı -Â AD MÃAD 3. Uluslararası Askeri Radar ve Hudut Şubesi Güvenlik Zirvesi – MRBS, 5-6 Ekim 2021 tarihlerinde Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, savunma sanayiinin önde gelen temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla ilikler gerçekleştirildi.

3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne 110 savunma sanayi firması ve yaklaşık 1.500 ziyaretçi katıldı. Önemli ticari görüşme ve anlaşmaların yapıldığı MRBS’de savunma sanayiinin önemli oyuncuları da Türkiye ile dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak. .

İlk çıkışlarını MRBS’de yaptılar

Birçok yeni proje de ilk kez MRBS’nin fuar alanında görücüye çıktı. Meteksan, keşif yapan ve hava devriyesi görevi gören otonom insansız kara aracını ilk kez MRBS’de sergiledi. Turaç’ın anti-drone kartuşları ve Robit Teknoloji’nin kendi operasyon ve veri merkezi ve gözetleme sistemi ile  mobil sınır muhafızı Droad, ilk kez tanıtılan projeler arasında yer aldı.

Zirvede sektörün gündemindeki konular ele alındı.

İki gün süren MRBS’de 3 özel sunum konusu ve 7 oturum gerçekleştirildi. MRBS’de Mekânsal İstihbarat Ediniminde Radar Kullanımı: Fırsatlar ve Gelişme Alanları, 3. Dünya Savaşı’nda Sınır Güvenliğinin Önemi, İnsansız Hava Araçları ve Sınır Güvenliği özel sunumları yapıldı. MRBS’nin yoğun ilgi gören oturumlarının başlıkları şu şekilde oldu: Drone Karşıtı Radar Sistemleri, Terörizm ve Sınır Güvenliği, Dijital Denizcilik ve Haberleşme, TC İçişleri Bakanlığı Özel Oturumu: Teknolojik Entegre Sınır Yönetimi ve Gözetleme Sistemleri, TÜBİTAK BİLGİM Özel Oturumu: Sınır Güvenliği Özel Teknolojileri, Sahil Güvenlik Özel Oturumu: Sahil Net Projesi, ROKETSAN Özel Oturumu: Sınır Güvenliğinde Asimetrik Tehditlere Karşı Yenilikçi Teknolojiler.

MRBS, önemli bir iş işbirliği platformuna dönüştü

MRBS’nin kapanışında bir konuşma yapan MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz, “Onu önemli bir işbirliği platformuna dönüştürmekten dolayı çok mutluyuz. Her geçen gün kendini daha da geliştiren yerli ve milli savunma sanayimiz, Türk sanayisinin ve özellikle KOBİ’lerin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. MÜS°AD olarak her zaman sanayicimizin yanında olacağız ve geliştirdiğimiz ticari platformlarla onlara destek olmaya devam edeceğiz. Bu noktada İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı’na, bizden kesintisiz destekleri için kendilerine çok müteşekkiriz.”

Bakan Soylu ve Varank MRBS’ye katıldı

MRBS’nin açılışını, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, MÜSÂAD Başkan Yardımcısı Gökhan Yetkin, Mà ÂSAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz ve Mà ÂSÂAD Ankara Savunma Sanayii Sektör Kurulu Başkanı Sn. Fatih Altunbas yaptı.

MRBS’nin ilk gününde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MRBS’nin ikinci gününde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geliştirilen yeni ürünler hakkında bilgi aldı ve tören hakkında bilgi aldı. Açıklamalar yaptı.

Hibya Haber Ajansı