Ankara’ya bağlı gruplar Suriye’nin kuzeyinde operasyona hazırlanıyorlar

11
0

Muhalif kanattan bir komutan, SDG’nin 22’den fazla saldırı düzenlediğini söyledi

Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerin tanık olduğu askeri ve güvenlik hareketlilik, Türk güçleri ve Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) gruplarının bir askeri operasyona hazırlandıklarına ve Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türk güçleri ve Türkiye destekli muhalif gruplar arasında bir gerilim haline işaret ediyor.

Ankaraya bağlı SMO Ahlaki Rehberlik Departmanı’nda danışman ve askeri uzman olan Tuğgeneral Ahmed Hammade, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“SDG tarafından Suriye’nin kuzeyinde Türk güçleri ve SMO gruplarının kontrolü altındaki bölgelere yönelik düzenlenen saldırılar neredeyse her gün tekrarlanıyor. Güvenli ve sivil nüfusun olduğu bölgeler hedef alınıyor. Bu yüzden Halep’in kuzeyindeki Türk güçleri ve SMO gruplarının Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekat bölgelerinde çok sayıda Suriyeli sivilin, muhalif unsurun ve Türk askerinin ölümüne neden olan saldırıların düzenlendiği bölgelerin temizlenmesine yönelik askeri operasyon başlatmak tek seçenek haline geldi. Halep’in kuzeybatısındaki eş-Şahba ve Tel Rıfat bölgelerinde konuşlu SDG tarafından füze ve topçu bombardımanlarıyla gerçekleşen 22’den fazla saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda son dönemde Afrin, el-Bab ve Suriyeli muhalif grupların kontrolündeki diğer bölgeler hedef alındı. SMO’nun kontrolü altında olan Afrin kentindeki Şifa Hastanesi, Halep’in kuzeybatısındaki eş-Şahba bölgesinde konuşlu SDG tarafından 13 Haziran’da roketatarlarla bombalandı. Saldırı, aralarında çocuk, kadın ve insani yardım görevlilerinin de bulunduğu 30’dan fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu. Türk ordusuna ait askeri noktalar da sık sık füzeli saldırılarla hedef alındı. Bu saldırıların sonuncusu, Halep’in kuzeyindeki Mare’ bölgesindeki Tuveys köyünde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üssüne düzenlendi. SDG’nin Suriyeli muhalif grupların mevzilerini hedef alan saldırılarında ise muhalif grupların kayıpları oldu. Tüm bu saldırılar, SMO’yu ve Türk ordusunu, SDG’yi Halep’in kuzeyindeki özgürleştirilmiş bölgelerin sınırlarından uzaklaştırmak ve Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden tüm coğrafi noktaları ve Suriye’nin kuzeyinde Ankara tarafından desteklenen Suriyeli muhalif grupların kontrolü altındaki bölgeleri temizlemek amacıyla askeri bir operasyon başlatmaya iten nedenlerdir.”

SMO gruplarının unsurlarını şuan bir takım askeri eğitimlerden geçirdiğini ve askeri eğitimlerini tamamladıklarını açıklayan Tuğgeneral Hammade, muhalif grupların son zamanlarda organize olmaya ve grupların tamamen birleşmesine yönelik adımlar attıklarını ve askeri operasyonun düzenli bir şekilde yürütülmesi için ‘Suriye Kurtuluş Cephesi’ ve ‘Azm Operasyon Odası’ adlı operasyon odalarının kurulduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan SMO komutanlarından biri, Suriye’nin kuzeyindeki SMO gruplarının birkaç gün önce, SDG’nin Türk güçleri ve muhalif grupların kontrolü altındaki bölgeleri hedef alan saldırılarının ve bombardımanlarının artmasının ardından alarm durumuna geçtiklerini ifade etti. Komutan, alarm durumunun nedeninin, SDG ile temas hatlarına yakın bazı ön cephelerde askeri ve muharebe teçhizatına göre Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerden birinde SDG’ye karşı askeri bir operasyon başlatma hazırlığı olabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz