Anadolu Hayat Emeklilik ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

31
0

Sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Anadolu Hayat Emeklilik, ilk Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı. Raporun detaylarına ilişkin açıklama yapan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, zorlu bir yılda finansal ve sürdürülebilirlik performanslarını daha üst seviyelere taşıdıklarını ve bu alandaki faaliyetlerini her yıl raporlamaya devam edeceklerini belirtti.

Sürdürülebilir gelecek yolculuğuna tüm hızıyla devam eden Anadolu Hayat Emeklilik, ilk Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı. Rapor, şirketin sürdürülebilirlik performansını, stratejik bakış açısını ve finansal sonuçlarını detaylı olarak içeriyor. Global Reporting Initiative (GRI) standartlarına uygun olarak 2020 yılı faaliyetlerini kapsayacak şekilde hazırlanan rapor, şirketin gelecek vizyon ve hedeflerine de ışık tutuyor.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, 2020 yılının bugün etkilerini hissetmeye devam ettiğimiz COVID-19 salgınının yol açtığı gelişmelerin tüm dünyayı etkilediği bir yıl olduğuna işaret ederek, ülkeler küresel bir salgınla mücadele ederken, dünya ekonomisindeki büyüme de bu durumdan etkileniyor. olumsuz etkilenir. COVID-19 salgını, sürdürülebilirliğin şirketler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.”

Sigorta ve emeklilik sektöründen Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren ilk şirket olduk.

Sürdürülebilirliği iş modellerinin merkezine yerleştirdiklerini belirten Ertürk, “Sürdürülebilir bir gelecek için sorumlu yatırım anlayışını dikkate alarak uzun vadede ekonomik, çevresel ve sosyal değer yaratmaya devam ediyoruz. 30. yılımızı kutladığımız 2020 yılında, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı yüksek 58 şirketin yer aldığı BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne sigorta ve emeklilik sektöründen dahil olan ilk şirket olduk.

“Sera gazı emisyonlarımız yüzde 42 azaldı”

Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi için küresel iklim değişikliği ile mücadelenin öneminin farkında olduklarını vurgulayan Ertürk, 2016 yılından bu yana faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını yenilenebilir enerji projelerini destekleyerek nötralize ettiklerini belirtti. Ertürk, “Firmamız operasyonlarının verimliliğine azami özen gösteriyor ve kaynak tüketimini mümkün olduğunca azaltıyor. Salgın sürecinden de etkilenen operasyonel faaliyetlerimiz sonucunda ortaya çıkan sera gazı emisyonlarımız 2020 yılında %42 oranında azaldı.

“Sürdürülebilirliği iş modelimizin merkezinde tutmaya devam edeceğiz”

Müşterilerinin ihtiyaç duyacağı geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine sahip olan Anadolu Hayat Emeklilik’in, ulaşılabilecek ürün çeşitliliğini artırarak müşterilerinin beklentilerini karşılamak için teknik altyapısını iyileştirme çalışmalarına hız verdiğini ifade eden Prof. Ertürk, dijital kanallardan, “Faaliyetlerimizden kaynaklanan enerji ve kağıt tüketimimizi ve atık miktarımızı takip ederek. Dijitalleşmeyi azaltmak için attığımız adımlar da bu adımlardan biri. Dijital kanalların kapsamının genişletilmesi, robotik süreç otomasyonu (RPA) ve süreçlerin yapay zeka ile otomasyonu konularında başlatılan çalışmalarla dijital dönüşümle ilgili birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilirliği iş modelimizin merkezinde tutmaya devam edeceğiz.”

“Toplumun farklı sosyoekonomik kesimlerine yönelik geliştirdiğimiz ürünlerimizle sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlıyoruz”

Sürdürülebilir kalkınmanın en önemli konularından biri olan kapsayıcılık ve çeşitliliğin Anadolu Hayat Emeklilik için özel bir yere sahip olduğunu belirten Ertürk, “2007 yılında başlayan sosyal sorumluluk projemiz, ‘Hayattan Kadın Yoluyla Meydanlar’a katıldı. 23 binden fazla kadın fotoğrafçının ve 88 binden fazla fotoğrafçının katıldığı Eyes’ fotoğraf yarışması. fotoğrafla katıldı. Kadınların sosyal, kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen yarışmamız, aynı zamanda Türkiye’de kadınlara yönelik ilk ve tek fotoğraf yarışmasıdır. Şirketimiz, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi ile ortaklaşa oluşturulan, özel sektörün en önemli küresel girişimlerinden biri olan Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ne 2018 yılında imza atmıştır. 2020 yılı sonu itibariyle kadın çalışanımız, oranı %62, kadın müşteri oranımız ise %51 ile sektör ortalamasının üzerindedir. Kadınlar, engelliler, gençler ve çocuklar için geliştirdiğimiz özel ürünlerle toplumun farklı sosyo-ekonomik kesimlerinden müşterilerimize hizmet vererek sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunuyoruz.”


Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz