• YARIM ALTIN
  1.763,00
  % 1,05
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6137
  % 1,39
 • € EURO
  11,1474
  % 1,05
 • £ POUND
  13,2113
  % 1,05
 • ¥ YUAN
  1,5029
  % 1,21
 • РУБ RUBLE
  0,1366
  % 2,08
 • BITCOIN/TL
  587980,315
  % 5,70
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Akın: “Sanayiye zammın faturası vatandaş markette ödüyor”

Akın: “Sanayiye zammın faturası vatandaş markette ödüyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Akın yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2021 yılı başından bu yana sanayinin elektrikte yüzde 22, doğalgazda ise yüzde 45 büyüdüğünü belirterek, “Vatandaşlarımız artan sayıda temel elektrik satın alarak bu zamların faturasını ödemek zorunda kalacak. gıda ürünleri market tezgahlarında. Kış aylarında zaten ısınmaya ihtiyaçları var. Kendi taleplerini bile karşılamakta zorlanan vatandaşlarımızın artık ne tahammülü ne gücü var. Özel önlemler alması gerektiğini belirtti. n; “Bundan sonra ÖTV’ye ya yeni zam yapılacak ya da zamlar pompa fiyatına yansıyacak”.

2021 yılında sektöre yönelik hem elektrik hem de doğalgaz tarifelerindeki rekor artışlar, yaklaşan kış ayları öncesinde başta temel gıda ürünleri olmak üzere tüm ürünlerde fiyat artışlarına neden oluyor. Hem doğal gaz hem de elektrik sanayi tarifelerinde peş peşe yapılan zamların kış aylarında fiyatları daha da artırması bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2021 yılında konutlarda doğalgaza yapılan toplam zamların yüzde 18,89’unu; elektrik zamlarının toplamı yüzde 22’ye ulaştı. CHP’li Akın, 2021 yılı bitmeden hem konut hem de sanayi için yeni enerji zamlarının gündeme gelebileceğine işaret ederek; 2021 yılının ilk 10 ayında asıl artışın sanayi ve elektrik üretim tesislerinde yapıldığına dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları kaydetti:

SANAYİDE DOĞALGAZ YÜZDE 45; ELEKTRİKTE YÜZDE 22 KİRALIK

“2021 yılında sanayi doğalgaz tarifesi Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 1 artarken; Temmuz ayında yüzde 20, son olarak 1 Ekim’de yüzde 15 oranında artırıldı. Böylece 2021 yılında sanayi doğalgaz tarifesi yüzde 45 oranında artırıldı. Aynı dönemde sanayi elektrik tarifesi ise yüzde 22 oranında arttı. Santrallerin doğalgaz tarifesi 2021 yılında Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yüzde 1; Mayıs ayında yüzde 12; Haziran’da yüzde 5; Temmuz ayında yüzde 20, son olarak 1 Ekim’de yüzde 15 oranında artırıldı. Buna göre santrallerin doğalgaz tarifesi 2021 yılında yüzde 69 arttı.

‘PİYASADA SANAYİYE FATURAYI VATANDAŞ ÖDEYECEK’

Sanayi ve elektrik üretim tesislerinin ana girdisi olan tarifelerdeki artışın iplikte artışa neden olacağına işaret eden CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“Sektörde doğalgaz ve elektrik tarifelerindeki zamların etkisini 2021 yılında, kış aylarında göreceğiz. Vatandaşlarımız bu zamların faturalarını doğrudan ödemeyecek olsa da market gişelerinden aldıkları temel gıda ürünleri ile ödemek zorunda kalacak. Kış aylarında zaten ısınma ihtiyacını karşılamakta zorlanan vatandaşlarımızın artık ne tahammülü ne gücü kaldı. Hükümet, yaklaşan kış ayları öncesinde fiyat artışlarını önlemek için gerçek önlemler almalıdır. İki yıl süreyle enerji faturalarının düşürülmesi için sunduğumuz kanun teklifi hükümet tarafından reddediliyor. Enerji faturalarında KDV payı düşürülmeli, TRT fonu kaldırılmalıdır.”

‘YÜKSEK YAKIT VEYA ‘TV KAPIDA’

CHP’den Akın da, echel mobil sistem kapsamındaki akaryakıt ürünlerindeki artışın, akaryakıt ürünlerindeki artışın ÖTV’ye yansıtılmasıyla sona erdiğine dikkat çekti. Son bir yılda akaryakıt fiyatlarının yüzde 25’ten fazla arttığını bunun pompa fiyatlarına da yansıyacağını kaydeden CHP’li Akın, “Kış ayları öncesi LPG. Pompada yapılacak herhangi bir artış pompanın fiyatına yansıyacaktır. Motorin ve benzinde ise 10 ila 50 kuruşluk çok küçük bir pay var. Bu nedenle hükümet ya yeni bir ÖTV zammı gündeme getirecek ya da her zam pompa fiyatlarına yansımaya başlayacak. Artışların pompa fiyatlarına yansıması halinde temel gıda ürünlerindeki artışın devam edeceği değerlendirmesini yaptı.

Hibya Haber Ajansı