ABD’de tarım dışı istihdam verisi piyasaların yakın takibinde olacak

19
0

Piyasa Gündemi

ABD’de borç tavanına ilişkin geçici anlaşma, küresel risk iştahını destekleyen bir gelişme oldu. Dünkü oylama ile borçlanma tavanı 3 Aralık’a kadar uzatıldı. Ancak, enerji maliyetlerindeki artış ve enflasyonist endişeler piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor. ABD’de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verileri, Fed’in varlık azaltımı kararı ve risk iştahının seyri üzerinde belirleyici olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
• 15:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Önemi: Yüksek
• 15:30 ABD – Ortalama Saatlik Kazanç Önemi: Yüksek

BİST-100 Güne Başlarken

Son dönemde enerji krizi ve enerji fiyatlarındaki yükseliş küresel borsalar üzerinde baskı yaratırken, dün toparlanma çabası ve borç tavanına ilişkin endişelerle piyasalardaki olumlu seyir etkili oldu. Yurtdışındaki toparlanmanın da katkısıyla BİST-100 Endeksi günü %1,84 artışla 1.396,92 puandan kapattı. ABD borsaları dün günü %1 kazançla kapatırken, ABD vadeli işlemleri bu sabah yataya yakın karışık bir trend izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hakim. Avrupa borsalarının güne hafif satış açılışlarıyla başlaması bekleniyor. Endeks kapanışında 8.87 – 8.88 aralığında yer alan dolar/TL bu sabah 08:40 itibarıyla 8.90 seviyelerinde işlem görüyor. BİST-100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BİST-100 Stratejisi

Dün yurtdışındaki olumlu havanın da etkisiyle BİST 100’de önceki günün aksine güçlü alımlar yaşandı. Güne yükselişle başlayan endekste alımlar gün boyunca devam etti. İlk güçlü direnç olarak izlediğimiz 1.400 seviyesinin hemen altında kapanış 1.397 seviyesinde gerçekleşti. Bugün bunun aşılıp aşılamayacağını göreceğiz. Endeks bu noktayı aşabilir ve üzerinde kapatabilirse önümüzdeki hafta için daha olumlu bir beklenti oluşacaktır. Bu durumda endekste gözlemlediğimiz en güçlü direnç olan 1.425 öne çıkabilir. Aksi takdirde, aşağıda 1.380 ile 1.372 arasındaki güçlü destek bölgesinin bir kez daha test edilmesi istenebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz