• YARIM ALTIN
  1.764,00
  % 1,11
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5809
  % 1,03
 • € EURO
  11,1057
  % 0,67
 • £ POUND
  13,1635
  % 0,67
 • ¥ YUAN
  1,4975
  % 0,85
 • РУБ RUBLE
  0,1363
  % 1,85
 • BITCOIN/TL
  586505,464
  % 4,38
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

ABD Bitcoin (BTC)’i Yasaklayacak mı? SEC Başkanı Yanıtladı

ABD Bitcoin (BTC)’i Yasaklayacak mı? SEC Başkanı Yanıtladı

Ekim ayı ile başlayan yükseliş trendinde Bitcoin (BTC) 51 bin dolar seviyesine çıkarken kripto para piyasası son bir haftada ortalama %12,8 değer kazandı. Eylül ayında yaptığı açıklamalarla kripto para piyasasını etkisi altına alan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bir kez daha piyasa hakkında konuştu. 5 Ekim’de Finansal Hizmetler Meclisi Komitesi önünde ifade veren Gensler, kurumunun kripto para birimlerini yasaklama yetkisine ve niyetine sahip olmadığını vurguladı. Gensler yaptığı açıklamada Kongre’yi hedef aldı, “Sadece onlar kripto para piyasasına yasak getirebilirler.” dedim.

SEC’in Kapsamı Değişmeli

Trump dönemi SEC Başkanı Jay Clayton’ın Ripple aleyhindeki yolsuzluk davasının ardından istifası ve bir kripto para birimi departmanına danışman olarak atanması SEC ajansı üzerinde baskı yarattı. Kripto topluluğu ile birlikte ABD Senatosu üyeleri de geçen ay yapılan duruşmada Gensler’den kripto para birimleri hakkında bir rapor istedi. Ancak Gensler, 1930’larda çıkarılan menkul kıymetler yasasına göre bu konuyu düzenleme yetkilerinin olmadığını belirtti.

Gensler’e göre, depresyon sonrası koşullara uygun olarak planlanan bu yasa, kurumun elini ayağını bağlıyor. YSK Başkanı, yeni düzenlemeler getirmek için herhangi bir çaba göstermediklerini ve milletvekillerinin olayları ortaya koydukları yasalar çerçevesinde değerlendirdiklerini belirtti.

İfade sırasında, ABD Kongre Üyesi Ted Budd, Gensler’e Çin’in yasaklarını hatırlattı. Çin’in önce kripto para madenciliği tesislerini yasakladığını ve ardından tüm kripto para faaliyetlerini sonlandırdığını belirtti. Budd, SEC Başkanına Çin’in kararları hakkındaki düşüncelerini ve bir yasak getirmeyi planlayıp planlamadıklarını sordu. Gensler bu soruyu şöyle yanıtladı:

“Çin hakkında ne söylediğini biliyorum. Bizim bakış açımız Çin hükümetininkinden oldukça farklı. Yatırımcıları korumak, hazinenin vergi kaçakçılığı ve kara para aklama ile mücadelesine katkıda bulunmak ve istikrarlı kripto para birimleri ile bankaların entegrasyonu üzerinde çalışıyoruz. Yasak koymak Kongre’ye kalmış. Bize uyarlanmış yasalara uyuyoruz. Ancak piyasadaki birçok token menkul kıymet olarak sınıflandırılıyor.”

ABD Bitcoin Trenini Kaçırmak İstiyor

Çin hükümetinin anakara Çin’de dijital yuan dışındaki kripto para birimlerinin kullanımına ve ticaretine yönelik yasağı yankılanmaya devam ediyor. Binance ve Huobi gibi piyasadaki en popüler kripto para borsaları Çin anakarasından ayrılırken, FTX artan baskıyı gerekçe göstererek, Çin anakarasına dahil olmasa da Hong Kong’daki merkezini Bahamalar’a taşıma kararı aldı.

Bitcoin yatırımlarıyla tanınan Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, verdiği bir röportajda Çin’in blockchain teknolojisi adına herhangi bir yeniliğe katkıda bulunmadığının altını çizdi. Amerika, Vietnam, Singapur ve Japonya gibi ülkeler teknolojinin gelişmesinde ön saflarda yer almaktadır.

Çin’in tamamen ortadan kalkmasıyla birlikte Amerika ve bazı gelişmiş batılı ülkeler kripto para düzenlemelerini hızlandırdı. Uluslararası Para Fonu (IMF) son raporunda bu ülkelere ültimatom vererek düzenlemelerin bir an önce tamamlanmasını talep etti. ABD’li senatörlerden Pat Toomey, Çin’in yasak kararının ardından yaptığı açıklamada bunun kendileri için önemli bir fırsat yarattığını vurguladı. Amerika’nın Çin gibi baskıcı bir yapıya sahip olmadığını belirten Toomey, liberal ve yenilikçi bir anlayışa sahip olduklarını ifade etti:

“Pekin ekonomik özgürlüğe o kadar düşman ki, halkının on yıllardır finans alanındaki tartışmasız en heyecan verici yeniliğe katılmasına bile tahammül edemiyorlar. Ekonomik özgürlük, daha hızlı büyümeye ve nihayetinde herkes için daha yüksek bir yaşam standardına yol açar.”

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.